چهارشنبه , تیر ۱۸ ۱۳۹۹
خانه / علمي پزشكي / ایـن علائم در بدن شما می گویند؛ تغذیه شما درست نیست

ایـن علائم در بدن شما می گویند؛ تغذیه شما درست نیست

ایـن علائم در بدن شما می گویند؛ تغذیه شما درست نیست

|ایـن علائم در بدن شما می گویند؛ تغذیه شما درست نیستاز پایگاه خبری ام سی|

Thesignssayiyourbodynotjustyourpower ایـن علائم در بدن شما می گویند؛ تغذیه شما درست نیست

عوارض تغذیه نادرست

همواره آسیب به بدن در نتیجه عوامل بیرونی مثل وارد شدن ضربه یا زخم و جراحت نیست. در اکثر مسائل استفاده مواد غذایی فرآوری شده و سرشار از چربی و کالریو استفاده دخانیات یا نوشیدن الکل سبب آسیب به بدن می شود . وقتی که بدن را در معرض چنین آسیب هایی قرار می دهیمو بسیار آسان با شیوه هایی که در اختیار داردو اعلام تهدید می نماید . در ایـن مطلب علائم فیزیکـی ای را عنوان می کنیم که اخطاردهنده ی تغذیه ی نامناسب می باشند  و ضروری هست تا با مشاهده ایـن علائمو تغییراتی در عادت های غذایی تان بدهید.

١- چین و چروک پوست

چین و چروک مثل مرگو شتری هست که در هر مسکن ای می نشیند و گریزی از آن نیست. اما ما می توانیم زمان ظهور ایـن علائم پیری را با داشتن تغذیه سـال م و پرهیز از عادت های نامناسب مثل استفاده دخانیات کنترل کنیم. نتایج تحقیق ی که تحقیق گران دانشگاه ایالتی اورگن آمریکا انجام داده اند نشان می دهدو برترین شیوه برای حفظ سلامت و قشنگی پوست استفاده مواد غذایی سرشار از ویتامین های AوC و D و آنتی اکسیدان هایی مثل فلاوونوئیدها و کاراتنوئیدها است. چون کمبود ویتامین و مواد مغذی سبب ظهور چین و چروک زودزمان می شود . چنانچه شما با ایـن مسئله مواجه شده ایدو حتما ً روزانه حداقل ۵ سهم غذایی میوه و سبزیجات تازه میل بکنید و همواره مرطوب کننده بزنید.

٢- موهای آسیب دیده و بی حال

بعضی اشخاص به طور طبیعی موهای زیبا و پرپشتی دارند. بعضی دیگـر ایـن شانس را ندارند. اما داشتن موهای سـال م و زیبا صرفاً یک مسئله ژنتیکـی نیست. بر طبق نتایج تحقیق ی که در WebMD منتشر شده استو هر آنچه وارد بدن می بکنید تأثیر زیادی در وضعیت موها ایجاد می نماید . در واقع  یکـی از اولین پارت هایی از بدن که از تغذیه نامناسب رنج می برد فولیکول موها استرژیم های غذایی نامناسب سبب ظهور کمبود پروتئین می شود و در نتیجه ی ایـن کمبود موهای پرپشت و سـال م تبدیل به موهای ضعیف و بی حال می شود . مد نظر داشته باشید که موها تحت تأثیر کمبود اسیدهای چرب ضروریو ویتامین Cو زینک و آهن قرار گرفته و بیحال و آسیب دیده می شوند.

٣- مسائل دندانی و لثه های ناخوش احوال

چنانچه لثه هایتان دچار خونریزی می شوند یا دندان هایتان خراب و دردناک شده اندو بیشتر به تغذیه تان ارزش دهید. سیگارو استفاده فست فودها و استفاده الکل جزو عواملی می باشند که تأثیر بد در سلامت دهان و دندان دارند. با وجود ایـن که استفاده دخانیات مسائل زیادی برای دندان ها به بـار می آوردو اما استفاده قند همچنان متهم ردیف اول است. استفاده بی رویه قند که مربوط به استفاده نوشابه ها و غیره می شود سبب سایش مینای دندان ها شده و آن ها را در معرض پوسیدگی و درد قرار می دهد. توصیه می کنیم دور نوشیدنی های گازدار و شیرین را خط قرمز بکشید و تا همچنین میتوانید ویتامین C جذب بکنید تا لثه های خونریزی دهنده و متورم بهبود پیدا کنند.

۴- افزوده شدن یا کم شدن وزن

کم شدن یا افزوده شدن وزن هر دو نشانگر اشکالاتی در بدن می باشند که در نتیجه ی تغذیه نامناسب ظهور می نماید . کم شدن وزن غیرارادی اکثرا ً در نتیجه سوءتغذیه ایجاد می شود که می تواند در نتیجه ی ابتلا به بیماری های متفاوت ظهور نماید . کم شدن وزن همین طور می تواند جزو عوارض جانبی استفاده مواد مخدر مثل هروئین باشد. از طرق دیگـر افزوده شدن وزن سریع و نگران کننده می تواند از عوارض بد استفاده زیاد مواد غذایی پرکالریو چرب و فاقد مواد مغذی ظهور نماید . در هر دو صورت ضروری هست که تغییراتی در برنامه غذایی تان بدهید و رژیمتان را به یک رژیم مناسب و سرشار از مواد مغذی نزدیک بکنید .

۵- مسائل گوارشی

چنانچه به طور مرتب در هضم غذا احساس ناراحتی می بکنید و بعد از غذا میل کردن با مسائل ی مثل درد معدهو اسهال یا یبوست مواجه می شوید کمی دقت بکنید . چون ایـن علائم نشان می دهند که بدنتان تحت فشار است . چنین مسائل ی در نتیجه تغذیه ناسـال م ظهور می کنند. در واقع عدم دریافت ضروری فیبرهای غذایی سبب ظهور مسائل گوارشی می شود . یادتان باشد که بدن آقایان به روزانه ۳۸ و بدن خانم ها به ۲۵ گرم فیبر نیاز دارد. فراموش نکنید استفاده مواد غذایی ترش و سرشار از اسیدو ادویه های تند و مواد غذایی فرآوری شده جزو عوامل ظهور مسائل گوارشی می باشند .

۶- بیماری و ناخوشی

چنانچه تصور می بکنید که برای سرحال و شاداب بودن نیاز به کوشش دارید زمان آن رسیده تا سبک زندگـی تان را عوض بکنید . چنانچه بسیار زود مریض و ناخوش احوال می شویدو ضروری هست که با ارزیابی تغذیه تان شروع کنید. پس تحرک فیزیکی و خوابتان را مورد ارزیابی قرار دهید. یادتان باشد تغذیه نادرستو عدم تحرک فیزیکی و نداشتن خواب ضروری تأثیر بد روی بدن گذاشته و سیستم ایمنی تان را دچار ضعف می نماید . همه ما هر شب به ۷ تا ۸ ساعت خواب ضروری نیاز داریم.

٧- ترمیم کُند زخم ها

چنانچه هر زخم یا جراحتی که در بدنتان ایجاد می شود به سختی ترمیم می شود احتما لاً تغذیه نامناسبی دارید. چنانچه احساس می بکنید بدنتان در ترمیم جای زخم و جراحات به درستی عمل نمی نماید ممکن است بدنتان با کمبود مواد مغذی مواجه شده استدر ایـن صورت ضروری هست که استفاده مواد غذایی پرکالری و پرچرب را کم شدن دهید. چون سبب ظهور کمبود اسیدهای چرب ضروری و ویتامین های مهمی مثل ویتامین A وB12 و C می شوند. یادتان باشد که مواد غذایی ناسـال م نه تنها کالری بیهوده وارد بدن می کنند بلکه مانع از ترمیم زخم های ایجاد شده می شوند. پس  لازم هست که علاوه بر کم شدن مواد غذایی چرب و پرکالریو میزان جذب اسیدهای چرب ضروری و ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها را بالا ببرید.

٨- مغز مه آلود

احتما لاً برایتان پیش آمده نتوانید جواب یک پرسش آسان را بدهید و مدقت دلیل آن نشوید. ممکن است ایـن مساله از کمبود خواب یا استرس در خصوص مسائل با ارزش زندگـی باشد. یا ایـن که در حال آسیب رساندن به بدنتان می باشید . مغز مه آلود و اختلال تمرکز دو علامت نگران کننده ای می باشند که بدن ارسـال می نماید تا نشان دهد مواد مغذی مورد نیازش را دریافت نمی نماید وقتی حرف از مغز مه آلود می شود که مسائل ی از قبیل از دست دادن حافظه کوتاه مدتو عدم دقت به جزئیاتو ناتوانی مغز در اندیشه و دلیل درست و غیره ظهور می نماید . نتایج تحقیق های تحقیق گران دانشگاه ماریلند نشان می دهند که مغز مثل دیگـر بخش های بدن مثل قلبو ریه ها و روده ها نیاز به بعضی مواد مغذی مثل اسیدهای چرب امگا ۳ دارد تا بهتر به وظایف خود عمل نماید .

مسکن ها برای دستگاه گوارش مضرتر می باشند یا فست فودها؟

Painkillersaremoreharmfultothedigestivetractorfastfood ایـن علائم در بدن شما می گویند؛ تغذیه شما درست نیست

اثر استفاده مسکن و فست فود بر دستگاه گوارش

دکتر امیر صادقی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتیو با اشاره به ایـن که تغییرسبک زندگـی و رژیم غذایی نامتناسب علت مهمی در ظهور بیماری سوهاضمه استو بیان کرد: استفاده داروهایی مثل مسکن ها می تواند در ظهور ایـن عارضه اثر گذار باشد. داروهای مسکن به صورت روزافزون استفاده می شـود و ایـن کار گاها بدون ورژن پزشک انجام می شـود .

وی با اشاره به ایـن که بسیار از مسکن ها سبب زخم و التهاب معده می شوندو اظهار کرد: استفاده فست فودها وغذاهای آماده سبب التهاب گذری معده می شوند که اما به دلیل تمایل مردم به استفاده ایـن گونه غذاها درحال افزوده شدن است. ایشان کم تحرکیو استفاده غذاهای آمادهو فست فودهاو غذاهای چرب و شیرین را معضل بزرگ جامعه ما دانست و بیان کرد:  استفاده ایـن غذاها علاوه بر مسائل گوارشیو می تواند سبب مسائل کبدی حتی نارسایی کبدو قلبی و عروقی شود.

صادقی با اشاره به ایـن که نوشابه های گازداری سبب درد معده می شوندو افزود:غذاها سبب زخم معده نمی شوندو اما می توانند سبب سوء هاضمه یا سبب تشدید علائم بیماری شوند. وی دلیل اکثر مسائل گوارشی به ویژه سو هاضمه را بی تحرکی دانست و بیان کرد:  استفاده غذاهای سنگینو تند و با ولع میل کردن غذاو استفاده مایعات در وسط غذا و بلافاصله خوابیدنو می تواند هضم غذا را دچار مساله کند.

عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتیو شایع ترین بیماری گوارشی در مراجعان سرپایی به بهبود گاه ها را سوء هاضمه اعلام کرد و بیان کرد: اما مطالعه دقیقی در ایـن زمینه انجام نگرفتهو اما پزشکان گوارش بیشتر در بهبود گاه ها با سو هاضمه و دردهای مزمن شکمی مواجه می باشند .

وی با اشاره به ایـن که شیوع بیماری های گوارشی مزمن بسیار با فصول سـال رابطه ی نداردو افزود:احتما ل شیوع بیماری های عفو نی رودهو مثل التهاب های باکتریال و ویروسی در فصل هایی مثل پاییز و بهار بیشتر است. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتیو با اشاره به ایـن که بیماری های باکتریال گوارشی امروزه کمتر مشاهده می شـود و اظهار کرد که دلیل آن می تواند کم شدن آلودگی آب وغذا باشد.

درباره ی poria biglari

مطلب پیشنهادی

کدام بیماری‌های روانپزشکی با بی‌خوابی ارتباط دارند؟

کدام بیماری‌های روانپزشکی با بی‌خوابی ارتباط دارند؟ به به گفته ایسنا، دکتر خسرو صادق‌نیت در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *