پنج شنبه , مرداد ۲۵ ۱۳۹۷
خانه / علمي پزشكي / ام اس، هجوم سلول های دفاعی به مغز

ام اس، هجوم سلول های دفاعی به مغز

ام اس، هجوم سلول های دفاعی به مغز

n00036072 b ام اس، هجوم سلول های دفاعی به مغز

مدتی می باشد که نام ام اس اکثرا و بیشتر به گوش می خورد و همچنین وحشت از ناتوانی و همچنین ازکارافتادگی ناشی از آن هم نگرانی بسیاری ساخته یا ایجاد کرده می باشد. از قرن نوزدهم میلادی که ام اس کشف شد. رمز و همچنین راز بسیاری نیز با خود به دنیای علم پزشکی جدید وارد کرد.

بررسی کردن های پیشرفته تر حاکی از ویژگی های پیچیده و همچنین چندعاملی آن بیماری دارد. با آن حال بیماری ارثی محسوب نمی می شود. مهم ترین مساله در مورد ام اس، معرفی آن هم به شهروندان و مردم شهر به شیوه ای صحیح می باشد تا از باورهای غلط شکل گرفته جلوگیری می شود.

به همین بهانه، گفت و همچنین گویی با دکتر مهدی وحید دستجردی، متخصص مغز و همچنین اعصاب انجام داده ایم تا اکثرا و بیشتر با آن بیماری مرموز آشنا شوید.

بیماری ام اس چیست؟

ام اس (Multiple sclerosis) نوعی بیماری خودایمنی می باشد که در آن هم سلول های دفاعی بدن به اشتباه به غلاف محافظت کننده فیبرهای عصبی در مغز و همچنین نخاع که میلین نامیده می می شود، حمله می کنند. آن بیماری جزو بیماری های التهابی محسوب می می شود. زمانی که میلین مورد حمله قرار گرفته و همچنین از بین می رود در اطلاعات ارسال شده از مغز به ارگان های بدن اختلال به وجود می آید که در طولانی مدت فرد مبتلا را دچار ناتوانی سنگین می کند.

788990 501 ام اس، هجوم سلول های دفاعی به مغز

ام اس بسته به سیر بیماری تقسیم بندی می می شود. در بعضی موارد بیمار متوجه بیماری خود نیست و همچنین پزشک متخصص به روش اتفاقی با دیدن پس نتیجه آن می شود که ام.آر.آی متوجه پلاک های بیماری می می شود که هیچ گاه علامت دار نشده اند. مشخصه اصلی بیماری ام اس پلاک می باشد. پلاک به نواحی از مغز اطلاق می می شود که در آن هم میلین تخریب شده و همچنین در ام.آر.ای به صورت نواحی سفید رنگ دیده می شوند. تعدادی از بیماران در طول عمر خود تنها و فقط یک بار دچار نشانه ها و علائم بیماری می شوند. ولی باید توجه داشت به روش کلی شایع ترین نوع بیماری که حدود تا ۶۵ قسمت و بخش موارد را تشکیل می دهد، نوع عودکننده و همچنین بهبودیابنده می باشد. در آن نوع هر چند ماه یک بار علائمی مانند تاری دید، ضعف بدنی یا نشانه ها و علائم جدید بروز می کنند و همچنین سپس بهبود می یابند.

در بعضی موارد آن نوع عودکننده و همچنین بهبود یابنده تغییر پیدا کردن به نوع پیشرونده ثانویه می می شود. نوع غیره ای از ام اس از ابتدا پیشرونده می باشد یعنی بیماری بدون بهبودی پیشرفت می کند.آن نوع ام اس معمولا بعد از ۴۰ سالگی بروز و همچنین با سرعت بیشتری پیشرفت می کند و همچنین منجر به ناتوانی شدید در بیمار می می شود. خوشبختانه آن نوع ام اس چندان شایع نیست و همچنین حدود ۱۵ قسمت و بخش موارد را در بر می گیرد.

آیا عامل اصلی ابتلا به آن بیماری نیز مانند بیماری های خودایمنی دیگر نامشخص می باشد؟

بله، سال شمسی ها در خصوص عوامل دخیل در ابتلا به بیماری ام اس بررسی و همچنین بررسی کردن شده می باشد. به عقیده محققان ناحیه جغرافیایی محل تولد شخص یکی از عوامل شناخته شده ابتلا به آن بیماری می باشد. آن نواحی اکثرا و بیشتر به منطقه ها و مناطق شمالی زمین یعنی نواحی اروپای شمالی مرتبط می شوند. درواقع هرچه که به خط استوا نزدیک تر می شویم خطر ابتلا به آن بیماری نیز کاهش پیدا می کند.

یکی دیگر از عوامل ابتلا، جنسیت می باشد. به روش کلی بیماری های خودایمنی در خانم ها اکثرا و بیشتر دیده می می شود و همچنین آن مساله در خصوص ام اس نیز صادق می باشد. ژنتیک نیز تاثیر اندکی در ابتلا به آن بیماری دارد.

پس با آن وجود کار چندانی جهت پیشگیری از ابتلا به آن بیماری نمی قدرت انجام داد؟

متاسفانه به تا حال راهی جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری ام اس پیدا نشده می باشد و همچنین عملا نمی قدرت از ۳ عامل اصلی ابتلا به آن هم یعنی ناحیه جغرافیایی محل تولد، جنسیت و همچنین ژنتیک دوری کرد.

اشاره کردید آن بیماری اکثرا و بیشتر خانم ها را درگیر می کند. کدام رده های سنی اکثرا و بیشتر در معرض خطر قرار دارند؟

خانم ها در سنین باروری یعنی از سن حدود ۱۵ تا ۴۵ سالگی اکثرا و بیشتر به ام اس دچار می شوند و همچنین تفاوت مقدار و اندازه و میزان ابتلای آنها با آقایان نیز به همین دلیل می باشد. ولی باید توجه داشت آخر ابتلا به آن بیماری در سنین ۲۹ تا ۳۰ سالگی رخ می دهد و همچنین بعد از ۴۵ سالگی احتمال ابتلا خیلی زیاد کم می باشد.

با توجه به آنکه ام اس در خانم ها و همچنین در سنین باروری اکثرا و بیشتر بروز می کند آیا بارداری جهت فرد خطرآفرین می باشد یا آنکه برعکس باعث بهبود نشانه ها و علائم بیماری می می شود؟

نقش باردار شدن در خانم مبتلا به ام اس عملا خنثی می باشد. بیماری ام اس مانعی جهت بارداری نیست و همچنین حتی در طول بارداری حملات کمتر می می شود. خوشبختانه در اکثر موارد ام اس خفیف می باشد و همچنین تاثیری در زندگی عادی فرد ندارد. ولی باید توجه داشت در صورتی که خانمی جزو ۱۰ تا ۱۵ قسمت و بخش موارد شدید ام اس باشد نظر پزشک متخصص اهمیت بالایی پیدا می کند. ابتدا بایستی و حتما در نظر داشت آیا آن مادر مبتلا می تواند وظایف مادری را به درستی انجام دهد یا خیر. ولی باید توجه داشت در اکثر موارد ام اس مانعی جهت بارداری محسوب نمی می شود.

در سال شمسی ۲۰۱۳ پژوهشی از محققان دانشگاه آکسفورد به چاپ رسید که نشان می دهد بین سال شمسی های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۶ مقدار و اندازه و میزان ابتلا به ام اس کم بوده می باشد و همچنین آن فرضیه را مطرح می کنند که افزایش ناگهانی ام اس در ایران ناشی از  کمبود ویتامین D می باشد که به نوع پوشش خانم ها بعد از انقلاب مرتبط می می شود. نظر تو در خصوص تاثیر پوشش و همچنین زندگی شهری در افزایش ابتلا به آن بیماری چیست؟


هر پژوهشی براساس فرضیه ای انجام می می شود. درخصوص ویتامین ها بررسی کردن های بسیاری انجام شده می باشد. ولی باید توجه داشت نتایج حاکی از آن می باشد که کمبود بعضی ویتامین ها مانند ویتامین D، E و همچنین ویتامین های تیم B نقش اندکی در ابتلا به ام اس دارد. آن ویتامین ها به افرادی که مشکوک به ام اس خواهند بود یا آنکه به آن بیماری مبتلا شده اند تجویز می می شود. ولی باید توجه داشت قطعیتی درخصوص نقش ویتامین D در بیماری ام اس وجود ندارد.

بایستی و حتما تاکید کرد که نقش هیچ عاملی درخصوص آن بیماری  به روش قطعی به اثبات نرسیده می باشد. امروزه پزشکان جهت بررسی کردن سلامت اشخاص حتما مقدار و اندازه و میزان ویتامین D آنها را نیز بررسی کردن می کند زیرا و به درستی که آن ویتامین در پوکی استخوان، مقدار و اندازه و میزان باروری و همچنین سلامت کلی بدن نقش مهمی دارد. ولی باید توجه داشت نمی قدرت ادعا کرد که آن ویتامین نقش مشخصی در ابتلا به ام اس دارد.

پس دلیل آنکه گفته می می شود در کشور مقدار و اندازه و میزان ابتلا به ام اس چند برابر شده، چیست؟

ام اس، بیماری خیلی زیاد مرموزی می باشد. جهت مثال، در چند کشور منطقه مانند عمان و همچنین کویت بیش از حد انتظار می باشد. زیرا و به درستی که آن هم روش که گفته شد نزدیکی آن کشورها به خط استوا بایستی و حتما عاملی جهت شیوع کم آن هم در چنین کشورهایی باشد. از سوی دیگر، نباید فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کرد که قبل از انقلاب پوشش در سراسر کشور وجود نداشته می باشد. بنابراین نمی قدرت نوع پوشش و همچنین مسائلی از آن دست را در افزایش ابتلا دخیل دانست. زیرا و به درستی که تا حدودی نوع پوشش کشورهای منطقه یکسان می باشد و همچنین دلیل آنکه در بعضی کشورهای خاورمیانه ام اس شیوع بیشتری دارد همچنان نامشخص می باشد. ولی باید توجه داشت دلیل آنکه امروزه موارد تشخیصی رو به رشد می باشد به امکانات تشخیصی نیز مرتبط می می شود.

زمان انقلاب حتی یک دستگاه ام.آر.آی نیز در منطقه وجود نداشت. بدون شک موارد مبتلا نیز تشخیص داده نمی شد و همچنین آن به معنی نبود یا شیوع کم بیماری در آن هم دوره نیست. امروز افزایش دستگاه های تشخیصی و همچنین پیشرفت های گرفته شده و همچنین همچنین افزایش جمعیت سال شمسی های بعد از انقلاب افزایش موارد ابتلا را توجیه می کند.

نقشه ای که نهاد بهداشت جهانی در خصوص شیوع بیماری ام اس نشر یافته شده کرده می باشد نشان می دهد که ایران جزو کشورهایی با شیوع کم ام اس می باشد.

نشانه ها و علائم اصلی و همچنین نگران کننده بیماری ام اس چیست؟

ام اس چند علامت مهم دارد. ولی باید توجه داشت هر کدام از آن نشانه ها و علائم بایستی و حتما یک مشخصه اصلی داشته باشند و همچنین آن هم ادامه دار بودن ۲۴ ساعته هر یک از آن نشانه ها و علائم می باشد. بنابراین در صورتی که علائمی که در ادامه اشاره می کنیم در عرض چند دقیقه برطرف می شود نمی قدرت جزو نشانه ها و علائم ام اس دانست.

شایع ترین نشانه ها و علائم ام اس «پارستزی» می باشد. پارستزی یعنی یک حس غیرطبیعی مانند خواب رفتن اندام ها، سوزن سوزن شدن، یخ کردن یا داغ شدن دست و همچنین پا و همچنین… علل بسیاری مانند ناراحتی های گردن، بد نشستن، دیابت، اختلالات تیروئید و همچنین… جهت بروز پارستزی وجود دارد. یکی از علل پارستزی بیماری ام اس می باشد. در بیماری ام اس، پارستزی در دو ست و همچنین دو پا و همچنین در منطقه ای که دستکش و همچنین جوراب آن اعضا را می پوشاند بروز می کند و همچنین اصطلاحا به آن هم پارستزی به فرم «جوراب دستکش» گفته می می شود.

در صورتی که فردی با شکایت از گزگز شدن، مورمور شدن، داغ کردن یا سرد شدن دو دست و همچنین دو پا به متخصص رفت و آمد و مراجعه کند اولین مساله درخصوص مدت زمان آن نشانه ها و علائم مطرح می می شود. در صورتی که آن نشانه ها و علائم به صورت دائمی و همچنین بیش از ۲۴ ساعت ادامه داشته باشند، ممکن می باشد از نشانه ها و علائم ابتلا به بیماری ام اس باشد. در صورتی که آن پارستزی در یک طرف بدن باشد یعنی قستی از بدن دچار بی حسی یا گزگز می شود و همچنین آن نشانه ها و علائم بیش از ۲۴ ساعت طول بکشد فرد مشکوک به ام اس می باشد و همچنین بایستی و حتما بررسی کردن های اصلی انجام می شود.

بعد از پارستزی مشخص ترین علامت ام اس تاری دید می باشد. تاری دید در بیماری ام اس تک چشمی می باشد. یعنی آنکه تنها و فقط یک چشم را درگیر می کند و همچنین بیش از ۲۴ ساعت طول می کشد. از دیگر نشانه ها و علائم آن بیماری ضعف و همچنین خستگی زیاد می باشد. به آن صورت که اقتدار و قدرت بدنی فرد به صورت طولانی مدت یعنی بیش از یک روز کاهش پیدا می کند. آن ضعف بدنی در دو پا یا یک نیمه از بدن بروز می کند. از دیگر نشانه ها و علائم اصلی آن بیماری می قدرت به از دست رفتن تعادل بدنی اشاره کرد. آن اختلال تعادل به معنای سیاهی رفتن چشم ها به روش آنی نیست. در صورتی که آن عدم تعادل و همچنین ناتوانی ایستادن بیش از یک روز طول بکشد حائز اهمیت می می شود و همچنین قابل بررسی کردن می باشد.

788990 501 ام اس، هجوم سلول های دفاعی به مغز
گفته می می شود که تزریق واکسن هپاتیت B می تواند خطر ابتلا به ام اس را افزایش دهد. آن گفته صحت دارد؟

خیر. ممکن می باشد که هر واکسنی خطر بروز بیماری های خودایمنی را افزایش دهد ولی باید توجه داشت آن ریسک خیلی زیاد اندک بوده و همچنین قابل توجه نیست.

روش های تشخیص آن بیماری چیست؟

معاینه بالینی و همچنین تاریخچه ای که بیمار از اوضاع خود عنوان می کند اولین و همچنین مهم ترین روش تشخیص می باشد. در صورتی که در شرح حال و همچنین معاینات ابتدایی و اولیه فردی مشکوک به ام اس باشد در گام بعدی ام.آر.آی انجام می می شود. در بعضی موارد ام.آر.آی به تنهایی جهت تشخیص دقیق بیماری کافی نیست. در آن صورت نوارهایی از چشم، عصب و همچنین گوش گرفته می می شود. آزمایش مایع نخاع نیز از روش های مناسب جهت اثبات و یا تایید یا رد بیماری ام اس محسوب می می شود.

آیا محدودیت های اسپورت و ورزشی جهت مبتلایان به ام اس وجود دارد؟

خیر. یکی از عوارض بیماری ام اس خستگی زیاد می باشد که ممکن می باشد فعالیت های بدنی آنها را محدو کند. ولی باید توجه داشت از نظر علم پزشکی جدید محدودیتی جهت فعالیت های آن اشخاص وجود ندارد. البته خود بیماران مبتلا به ام اس تشدید نشانه ها و علائم بیماری را در آب و همچنین هوا و همچنین محیط های گرم مانند حمام و همچنین سونا تجربه می کنند. آن به معنای تشدید بیماری نیست بلکه علامت بیماری مشخص تر شده می باشد که با تغییر شرایط برطرف می می شود. بنابراین جای نگرانی نیست.

نقش تغذیه در ابتلا یا پیشگیری از آن بیماری چیست؟

تغذیه نقشی در ابتلا یا پیشگیری از آن بیماری ندارد. همه اشخاص بایستی و حتما تغذیه ای مناسب و همچنین سالم داشته باشند و همچنین اشخاص مبتلا نیز از آن قاعده مستثنا نیستند. ولی باید توجه داشت نمی قدرت ادعا کرد که مصرف یک ماده غذایی خاص باعث پیشگیری یا بهبود بیماری می می شود.

عواملی مانند استرس چه نقشی در ابتلا یا تشدید نشانه ها و علائم ام اس دارد؟

در ۳۰ سال شمسی اخیر بررسی کردن های بسیاری درخصوص تاثیر استرس در ابتلا به ام اس یا تشدید حملات آن هم انجام شده می باشد. ولی باید توجه داشت به تا حال هیچ پژوهش علمی ارتباط بین استرس و همچنین بیماری ام اس را به اثبات نرسانده می باشد.

چه توصیه هایی جهت اطرافیان بیماران مبتلا به ام اس دارید؟

اطرافیان بیماران مبتلا به ام اس در گام اول بایستی و حتما بدانند که آن بیماری مسری نیست. آن اشخاص بایستی و حتما آگاه باشند که یکی از عوارض اصلی بیماری ام اس خستگی زیاد می باشد. بنابراین بایستی و حتما خستگی بیمار را به رسمیت بشناسند و همچنین آن هم را بهانه گیری قلمداد نکنند. افسردگی و همچنین اضطراب نیز در بیماران مبتلا به ام اس بیش از اشخاص معمولی می باشد که بایستی و حتما مد نظر اطرافیان باشد. بنابراین بایستی و حتما اکثرا و بیشتر مراعات حال آن اشخاص را کرد.

داروها و همچنین شیوه های درمانی بیماری ام اس چیست؟


788988 445 ام اس، هجوم سلول های دفاعی به مغز

جهت موارد معمولی ام اس از داروهای تزریقی بهره بری و استفاده می می شود که تحت پوشش بیمه بوده و همچنین به راحتی در دسترس بیماران قرار دارند. در مواردی که سیر بیماری فعال بوده و همچنین شدت ساخته یا ایجاد پلاک ها بالا می باشد، داروهای قوی تر و همچنین تا حد امکان کم عارضه تر تجویز می می شود.انواع داروهای سرکوب کننده ایمنی از خانواده داروهای ناتالیزوماب و همچنین داروی فینگولیمود نیز در بازار وجود دارند و همچنین داروهای غیره ای نیز در مسیر وارد شدن به بازار خواهند بود. ولی باید توجه داشت پزشک متخصص بایستی و حتما با توجه به نوع، شدت و همچنین سیر بیماری داروی مناسب را تجویز کند. متاسفانه در حال حاضر درمان قطعی جهت بیماری ام اس وجود ندارد و همچنین تمام آن داروها جهت مهار و همچنین کنترل نشانه ها و علائم بیماری بهره بری و استفاده می شوند.

اشاره کردید بیماران مبتلا به ام اس اکثرا و بیشتر در معرض افسردگی و همچنین اضطراب قرار دارند. آیا در کنار درمان های دارویی روش های دیگر مانند مشاوره های روان علم پزشکی جدید نیز توصیه می کنید؟

بله. همچنین و علاوه بر مشاوره روان علم پزشکی جدید جهت کنترل معظلات و مسائل و مشکلات روحی و همچنین افسردگی آن اشخاص، فیزیوتراپی نیز توصیه می می شود. فیزیوتراپی جهت کاهش و همچنین رفع سفتی عضلانی بیماران موثر می باشد. جهت افرادی که از سفتی زیاد عضلات رنج می برند تزریق بوتاکس نیز بهره بری و استفاده می می شود علی رغم باور عموم که بوتاکس را صرفا جهت مصارف زیبایی می شناسند از آن هم جهت بیماران ام اس و همچنین افرادی که دچار سکته مغزی و همچنین سفتی عضلات شده اند نیز بهره بری و استفاده می می شود. گفتاردرمانی نیز یکی دیگر از درمان های مکمل ام اس می باشد.

نقطه ای باقی مانده؟

نشانه ها و علائم بیماری ام اس بایستی و حتما با دقت بررسی کردن می شود. بایستی و حتما مدنظر داشت که ام اس بیماری شایع کشور ما نیست و همچنین نباید نسبت به آن هم نگرانی بی مورد داشت ولی باید توجه داشت مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد که همه شهروندان و مردم شهر به دو دلیل نشانه ها و علائم آن هم را به خوبی بشناسند.اول به خاطر دور ماندن از نگرانی بی مورد. زیرا و به درستی که در حال حاضر بعضی اشخاص با خواب رفتن ساده دست و همچنین پا وحشت کرده و همچنین مشکوک به ام ا می شوند. بایستی و حتما توجه داشت که نشانه ها و علائم ام اس شباهت بسیاری به معظلات و مسائل و مشکلات دیگر دارد و همچنین مهم تداوم آن نشانه ها و علائم به مدت بیش از ۲۴ ساعت می باشد.

دوم به خاطر دور ماند از غفلت. زیرا و به درستی که شناخت نشانه ها و علائم و همچنین تشخیص به موقع ام اس مهمترین عامل در کنترل بیماری می باشد. ام اس یک بیماری خودایمنی می باشد و همچنین نمی قدرت از داورهای موجود انتظار معجزه داشت ولی باید توجه داشت با تشخیص به موقع آن هم اقدامات موثری در جهت کنترل و همچنین مهار آن هم صورت می گیرد.

 –
برترینها

 

http://migna.ir/vdchivnx.23n-qdftt2.html
تازه ترین و جدیدترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : ام اس، هجوم سلول های دفاعی به مغز

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *