یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / افسردگی در کمین کودکان

افسردگی در کمین کودکان

افسردگی در کمین کودکان

دکتر‌ هانیه زائررضایی

«دختر من ساعت های طولانی و زیاد تنها در اتاقش می‌نشیند و همچنین با یک عروسک‌ بازی می‌کند. وقتی مهمان داریم هم او کناری می‌نشیند و همچنین مودب و همچنین بی‌سروصدا تنها بازی می‌کند و همچنین با بچه‌های شیطان و همچنین پرسرو صدا همبازی نمی‌می شود… خداوند تبارک و تعالی رو شکر که پسر نوجوان من اصلا اهل رفیق‌بازی نیست. اصلا با جوانان و نوجوانان پرشر و همچنین شور همسن و همچنین سالش قرار نمی‌گذارد و همچنین بیرون نمی‌رود. ما گاهی به زور او را از منزل و خانه بیرون می‌فرستیم. پسرم هرگز با ما مخالفت و همچنین مشاجره نمی‌کند و همچنین خداوند تبارک و تعالی رو شکر هیچ مشکلی با او نداریم…»

– اینها برخی شامل‌هایی خواهند بود که گاهی از والدین می‌شنویم، والدینی که خسته از کارها و همچنین مشغله‌های هر روز خدا، منزل و خانه‌ای ساکت و همچنین بی‌سر و همچنین صدا را ترجیح می‌دهند، ولی باید توجه داشت آیا واقعا رفتار کودکی که ساعت های طولانی و زیاد تنها در اتاقش می‌نشیند و همچنین یک کلمه صحبت نمی‌کند یا نوجوانی که در مورد هیچ چیز با والدینش جروبحث نمی‌کند و همچنین از منزل و خانه بیرون نمی‌رود، طبیعی می باشد؟
– تا چند سال شمسی پیش، بیشتر اشخاص تصور می‌کردند افسردگی صرفا بیماری بزرگسالان می باشد و همچنین کودکان اصلا افسرده نمی‌شوند زیرا کودکی دوران شادی و همچنین بی‌مسئولیتی می باشد ولی پزشکان می‌گویند حتی کودک زیر ۲ سال شمسی نیز ممکن می باشد افسرده می شود.


با دکتر شهرام محمدخانی، دانشیار روان‌شناس بالینی و همچنین عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی، در مورد همین موضوع گفت‌وگو کرده‌ایم.
11887780172697703009 افسردگي در کمين کودکان


سلامت: شیوع افسردگی در کودکان چقدر می باشد؟
بین ۲ تا ۸ قسمت و بخش از کودکان ۴ تا ۱۸ ساله حداقل یک رویداد افسردگی بالینی را در زندگی خود تجربه می‌کنند. براساس مطالعه‌هایی که اخیرا انجام شده، معلوم شده می باشد که ۲۵ قسمت و بخش جوانان و نوجوانان حداقل نشانه‌های خفیف افسردگی را در دوره‌ای از زندگی‌شان تجربه نموده اند؛ یعنی از هر ۴ فرد یا شخص، یک فرد یا شخص. این شیوع قابل‌ملاحظه‌ می باشد که به توجه نیاز دارد ولی باید توجه داشت متاسفانه زیرا و به درستی که مورد غفلت و همچنین بی‌توجهی قرار می‌گیرد، بسیار دیر تشخیص داده می‌می شود.

در صورتی که افسردگی در کودک و همچنین نوجوان دیرتشخیص داده می شود یا اصلا تشخیص داده نشود، چه عواقبی دارد؟

 افسردگی در کودکان معظلات و مسائل و مشکلات مختلفی ایجاد می‌کند. کودک افسرده از تعاملات اجتماعی با همسالان کناره‌گیری می‌کند، عزت‌نفس پایین، تجربه و مهارت بالا اجتماعی ضعیف و همچنین نگرش منفی به خود و همچنین زندگی و همچنین آینده دارد و همچنین این مسائل او را مستعد پیامدهای ناگوار می‌کند. در صورتی که برای درمان کودک یا نوجوان افسرده اقدامی نشود، احتمال بروز اختلال‌های روانی دیگر مانند مضر و همچنین بد‌مصرف مواد و همچنین خودکشی در بزرگسالی افزایش می‌یابد. حتی گاهی رفتارهای پرخطر ممکن می باشد پاسخی به افسردگی زیربنایی در کودک و همچنین نوجوان باشد.

چرا افسردگی در کودکان دیر تشخیص داده می‌می شود؟
شاید مهم‌ترین دلیل، ماهیت این بیماری باشد. آن هم‌روش که می‌دانید، اختلال‌های دوران کودکی ۲ نوع خواهند بود؛ درون‌ریز و همچنین برون‌ریز. اختلال‌های برون‌ریز مثل بیش‌فعالی به این علت که پرسروصدا خواهند بود و همچنین والدین را به ستوه می‌آورند، زودتر تشخیص داده می‌شوند ولی باید توجه داشت اختلال‌های درون‌ریز مانند افسردگی زیرا و به درستی که متمرکز بر درون فرد می باشد و همچنین از درون او را رنج می‌دهند و همچنین برای اطرافیان آزاردهنده نیستند، دیرتر مورد توجه قرار می‌گیرند. حتی ممکن می باشد اولیا و همچنین مربیان مدرسه این کودکان یا جوانان و نوجوانان را به عنوان اشخاص سربه‌راه و همچنین آرام و همچنین بی‌آزار (به اصطلاح بچه مثبت) تشویق کنند و همچنین این خود یکی از عوامل تداوم‌قسمت و بخش این بیماری خواهد شد. معمولا والدین کودک و همچنین نوجوان افسرده زمانی او را نزد مشاور می‌برند که دچار افت تحصیلی شدید، روابط اجتماعی مختل، نداشتن تمرکز و همچنین اختلال‌های خواب و همچنین خوراک شده‌اند زیرا این نشانه ها و علائم در طولانی‌مدت، توجه والدین و همچنین گاهی معلمان را جلب می‌کند درحالی که کودک افسرده مدت‌ها درد و همچنین رنج ناشی از آن هم را متحمل شده می باشد. در صورتی که والدین و همچنین معلمان نشانه ها و علائم افسردگی را بشناسند و همچنین به آن هم حساس باشند، خیلی زودتر برای درمان فرزندشان اقدام خواهند کرد و همچنین این درمان زودهنگام باعث پیشگیری از عواقب آتی می‌می شود.

 ۱۶ نشانه افسردگی کودکان که باید والدین و همچنین معلمان به آنها توجه کنند
در صورتی که والدین و همچنین اولیای مدرسه در کودک یا نوجوانشان این نشانه ها و علائم را دیدن کردند، باید او را برای بررسی بیشتر نزد روان‌شناس یا روان‌پزشک ببرند:
۱٫ دیگر از تفریحات و همچنین سرگرمی‌هایی که مورد علاقه‌اش بوده،‌ لذت نمی‌برد.
۲٫ بیشتر اوقات روز را در غمگینی و همچنین ناراحتی و همچنین ناامیدی سر می‌کند.
۳٫ حوصله و همچنین انرژی قبل را برای انجام کارهایش ندارد.
۴٫ دائم از دل‌درد، سردرد، تهوع و همچنین… شکایت می‌کند درحالی که براساس معاینه‌ها و همچنین بررسی‌های انجام‌شده هیچ مشکل جسمی‌ای ندارد.
۵٫ تمایلی به ارتباط با همسالان خود ندارد و همچنین تنهایی و همچنین گوشه‌گیری را ترجیح می‌دهد.

۶٫ پرخاشگر و همچنین تحریک‌پذیر می باشد (درواقع پرخاشگری نقابی می باشد که باعث پنهان ماندن افسردگی کودک پشت آن هم می‌می شود.)
۷٫ در مورد خودکشی صحبت می‌کند یا انظار و افکار مرتبط به خودکشی دارد.
۸٫ اعتماد به‌نفسش کم می باشد و همچنین نگرش منفی به خودش دارد.
۹٫ به همه چیز بی‌احساس می باشد.
۱۰٫ تغییرات وزن مشهود و همچنین ناخواسته‌ای دارد.
۱۱٫ اختلال در خواب چه به‌صورت پرخوابی و همچنین چه به‌صورت کم‌خوابی او را آزار می‌دهد.
۱۲٫ مشکل افت تحصیلی و همچنین نداشتن تمرکز دارد.
۱۳٫ خستگی مداوم و همچنین انرژی تحلیل‌رفته زندگی او را مختل کرده می باشد.
۱۴٫ احساس گناه دارد.
۱۵٫ افزایش حساسیت به خود و همچنین تمرکز بر ناتوانی‌هایش دارد.
۱۶٫ غیبت‌های مکرر از مدرسه دارد و همچنین تکالیف مدرسه‌اش را انجام نمی‌دهد.

61030025293439457530 افسردگي در کمين کودکان


چرا و همچنین چگونه کودکان افسرده می‌شوند؟
افسردگی در کودکان می‌تواند علت‌های ژنتیکی، روان‌شناختی، زیستی یا محیطی داشته باشد. در صورتی که سابقه افسردگی در اقوام درجه اول کودک وجود داشته باشد، احتمالا زمینه افسردگی به علت اختلاف سطح هورمون‌ها و همچنین مواد بیوشیمیایی در بدن وجود دارد ولی باید توجه داشت این به تنهایی برای ایجاد افسردگی کافی نیست زیرا و به درستی که آن هم‌روش که می‌دانیم همه افرادی که سابقه خانوادگی افسردگی دارند، الزاما افسرده نمی‌شوند و همچنین بروز نشانه ها و علائم به عوامل روان‌شناختی فرد، ارتباط و رابطه والدین و همچنین کودک، باورهای کودک در مورد خودش و همچنین دنیایی که در آن هم زندگی می‌کند و همچنین همین روش به حالت‌های روانی پدر و همچنین مادر بستگی دارد. والدین تحقیر‌کننده و همچنین مقایسه‌کننده، باور بد بودن و همچنین دوست‌داشتنی نبودن را در کودک به‌وجود می‌آورند و همچنین زمینه را برای افسردگی او در سال شمسی‌های آتی ایجاد می‌کنند.

از دیگر عوامل خطرساز افسردگی در کودکان می‌قدرت به وقوع رویدادهای استرس‌زای زندگی، نداشتن تجربه و مهارت بالا‌های مقابله‌ای‌ موثر و همچنین فضای خانوادگی نامناسب اشاره کرد. ولی باید توجه داشت هر کودک و همچنین نوجوانی که به دلیلی برای چند روز خسته و همچنین بی‌حوصله می باشد، افسرده نیست. برای اینکه به این اختلال شک کنیم، نشانه ها و علائم باید شدید باشند و همچنین حداقل چند علامت از نشانه ها و علائم ذکرشده، همزمان و همچنین حداقل به مدت ۲ هفته وجود داشته باشند. تشخیص افسردگی کاری ظریف می باشد که به تجربه و مهارت بالا و همچنین تجربه نیاز دارد.

http://migna.ir/vdcevx8x.jh8z7i9bbj.html
جدید و تو و تازه ترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : افسردگی در کمین کودکان

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *