چهارشنبه , فروردین ۶ ۱۳۹۹
خانه / اقتصادي / افزایش سهام بانک‌ها بعد از اعلام ورشکستگی آنها از سوی عضو حزب مشارکت

افزایش سهام بانک‌ها بعد از اعلام ورشکستگی آنها از سوی عضو حزب مشارکت

افزایش سهام بانک‌ها بعد از اعلام ورشکستگی آنها از جانب عضو حزب مشارکت
782256 264 افزایش سهام بانک‌ها بعد از اعلام ورشکستگی آنها از سوی عضو حزب مشارکت

در حالی که معاون وزارت اقتصاد دولت اصلاحات در گفتگویی از بحرانی بودن وضعیت مالی بانک‌های کشور و سقوط سهام آنها سخن گفته بود، امروز شاهد افزایش چشـم گیر سهام بانک‌ها موسسات مالی در بازار سرمایه بودیم.

گروه اقتصادی مشرق-در حالی که معاون وزارت اقتصاد دولت اصلاحات در گفتگویی که امروز چهارشنبه از او در روزنامه شرق منتشر شده، از بحرانی بودن وضعیت مالی بانک‌های کشور سقوط سهام آنها سخن گفته بود، افزایش چشـم گیر سهام بانک‌ها و موسسات مالی در بازار سرمایه آن بعد از مصاحبه صفایی فراهانی، بی‌توجه ی محض سهامداران به اظهارات این تکنوکرات اصلاح‌طلب را نشان داد.

صفایی فراهانی عضو حزب مشارکت در گفتگو با روزنامه شرق، با ذکر دلایل مختلف تلاش کرده ورشکسته بودن بانک‌های کشور را اثبات نماید .

وی گفته است: «چنانچه حاشیه سود را با توجه به تورم ۳۰درصدی محاسبه می‌کنیم و حاشیه سود بانک‌ها بیش از این میزان باشد، می‌توان گفت که بانک‌ها سودآورند در حالی‌که چنین نیست. از طرفی سود بانک‌ها از طریق بنگاه‏داری آنها نیست بلکه از طریق تسهیلاتی است که پرداخت می‌کنند. این در حالی است که قدرمطلق مابه‏الفرق تسهیلات بانکی سپرده‏گذاری و ترازنامه صرفا روی کاغذ!! به‌ظاهر بانک‌ها را سرپا نگاه داشته است.»

صفایی فراهانی در جواب به سوالی مبنی بر اینکه ‌یعنی به عقیده شما بانک‌ها در حال حاضر سودآور نیستند، گفته است: «به سهام بانک‌ها در شرایط روز نگاه بکنید . چنانچه وضعیت بانک‌ها در شرایط مناسبی بود که ی نداشت سهام آنها با افزایش همراه نباشد. رشد‌نکردن سهام بانک‌ها نشان‏دهنده این است که منابعی که بانک‌ها به‏صورت مطالبات معوق از دست داده‏اند، آنها را با مساله مهم روبه‌رو کرده است. وقتی وزیر اقتصاد می‌گوید۱۵۰هزارمیلیاردتومان تسهیلات بانکی قابل بازگشت نیست، اگر این میزان تسهیلات را به نسبت کل تسهیلات بانکی بسنجیم، درمی‏یابیم که همآهنگ استانداردهای جهان ی، بسیاری از این بانک‌ها در شرایط بحرانی به سر می‏برند. بانکی که در شرایط بحرانی قرار دارد توقع سودآوری معقول از آن، دور از ذهن است.»

اما بعد از انتشار سخنان معاون وزارت اقتصاد دولت اصلاحات نقدیم بود که سهام بانک‌ها و موسسات مالی طی روز چهارشنبه با بیشترین افزایش در بازار سرمایه مواجه شدند یک روز تاریخی برای بورس رقم زدند.

نگاهی به جزئیات شاخص‌های بورس در روز چهارشنبه نشان می‌دهد افزایش چشم گیر بازار سرمایه در این روز مرهون افزایش قیمت سهام گروه‌ بانک‌ها و موسسات مالی بوده است؛ یعنی همان گروهی که صفایی فراهانی از نزول سهام آنها سخن گفته بود.

مطابق آمار بورس، سهام گروه بانک‌ها در روز چهارشنبه بیش از ۳ درصد افزایش کرد. سهام گروه مالی نزدیک به ۳ درصد افزایش کرد.

جذاب آن که در فهرست بیشترین افزایش قیمت سهام بهترین سهام مورد تقاضا در روز چهارشنبه باز بانک‌ها در رده‌های بالا قرار دارند که از اقبال عمومی به خرید سهام آنها حکایت دارد. بیشترین اندازه و ارزش مورد معلت ه همچنان در اختیار بانک‌ها قرار دارد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

گران‌ترین ماشین بازی کودکان+تصویر

گران‌ترین ماشین بازی کودکان+تصویر «اتم» یک ماشین بازی مخصوص کودکان است؛ این خودرو مانند خودروهای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *