دوشنبه , تیر ۲۳ ۱۳۹۹
خانه / سياسي / اعلام عارف و سکوت‌ لاریجانی!

اعلام عارف و سکوت‌ لاریجانی!

به گزارش نامه‌نیوزو روز قدیم محمدرضا عارف منتخب اول مردم تهران در مجلس دهم که طی سفری انتخاباتی و برای گرم کردن تنور دور دوم انتخابات مجلس دهم به نفع کاندیداهای لیست امید به شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد رفته بود از نامزدی خود برای ریاست مجلس آینده خبر داد. عارف سه‌شنبه شب در حاشیه سفر خود به شهرستان گچساران دراین‌رابطه بیان کرد: «امکان نامزدی ما برای ریاست مجلس دهم وجود دارد و نامزد شدن ما برای این مسئولیت یک وظیفه است . » این سخنان منتخب اول مردم تهران که برای نخستین بـار این‌چنین با صراحت از آمادگی خود برای نامزدی ریاست مجلس دهم خبر داده در شرایطی گفته می‌شود که تا پیش‌ازاین از سوی بسیاری از کلا ح‌طلبان و منتخبین مجلس دهم بحث و اعلام نظـر دراین‌رابطه به بعد از برگزاری دور دوم انتخابات و شکل‌گیری مجلس جدید موکول شده بود. گفتنی است پیش‌تر و در همین رابطه علی صوفی رئیس ستاد انتخاباتی لیست امید در تهران از توافق میان آقایان هاشمیو روحانی و رئیس دولت کلا حات بر سر ریاست محمدرضا عارف بر مجلس دهم خبر داده بود که نه‌تنها از سوی عارف و دیگر منتخبان لیست امید تایید نشد بلکه برخی از منتخبین این لیست در واکنش به این خبر سخنان صوفی را اظهارنظـر شخصی وی دانسته بودند.

لاریجانی همچنان در سکوت

همچنان که گمانه‌زنی‌ها راجع به نامزد شدن یا نشدن عارف برای کرسی ریاست مجلس ادامه داردو علی لاریجانی رقیب بالقوه وی از موضعگیری در رابطه با نامزد شدن خود برای این سمت خودداری کرده است . لاریجانی که در دو دوره ریاست خود بر مجلس کار با دو رئیس‌جمهور متفاوت را در کارنامه دارد در صورت نامزدی بدون شک آرای اصولگرایان تندرو و جبهه پایداری که در فراکسیون اصولگرایان مجتمع خواهد بود را به همراه دارد و آرای اصولگرایان سنتی و اصولگرایان حامیان دولت را در سبد خواهد داشت. او این روزها همچون همیشه با این موضوع بسیار محافظه‌کارانه برخورد می‌کند و از کوچک‌ترین اظهارنظـر ی در این مورد خودداری می‌ورزد؛ اما در مقابل محمدرضا عارف چندین بـار به‌صورت غیرمستقیم به صحبت‌ها در این زمینه واکنش‌هایی داشته است . او که در آخرین سکانس با سخن اخیرش در گچساران پرده از تمایلش برای ریاست مجلس جدید برداشته است نشان داد از عزم خود برای رقابت بر سر ریاست یا عقب نمی‌نشیند یا کار را برای منصرف ساختنش از این موضوع بسیار سخت خواهد کرد.

نیابت مجلس جدید سهم مطهری یا جلالی

از دیگر مسائل مطرح‌شده در سخنان عارف که در گچساران ایراد می‌شد اشاره به یک نام دیگر نیز بود. غلابیماری ا تاجگردون نماینده گچساران کسی بود که عارف در جواب به سوالی پیرامون نایب‌رئیسی وی گفت نمی‌تواند اکنون دراین‌رابطه اظهارنظـر کند اما افزود: «آقای تاجگردون دارای ظرفیت‌های فراوانی است که ما نیز مثل شما امیدواریم از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های وی نهایت بهره ضروری برده شود.» گرچه چندان نمی‌توان سخنان عارف درزمینه نایب‌رئیسی تاجگردون را جدی تلقی کرد اما این سخنان و همچنین اظهارنظـر های بسیاری دیگر در این زمینه نشان از آن دارد که موضوع هیات‌رئیسه مجلس جدید چندان کم‌اهمیت‌تر از موضوع ریاست این مجلس نیست. گفتنی است که برای نیابت ریاست مجلس جدید نیز یک نام بیش از دیگر نام‌ها مورداشاره قرار می‌گیرد و آن نیز کسی نیست جز علی مطهری اصولگرای مستقل و حامی دولت که در مجالس هشتم و نهم بیشترین هجمه‌ها را از جانب اصولگرایان تندرو متحمل شده است . در همین رابطه چندی پیش صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام علی مطهری از کاندیدا شدن او برای پست نایب‌رئیسی مجلس دهم خبر داد. بااین‌همه مطهری کماکان یکی از جدی‌ترین کاندیداهای احتما لی مجلس دهم به شمار می‌رود. اسامی دیگری نیز در کنار نام مطهری برای نشستن بر صندلی نایب‌رئیسی مجلس جدید مطرح است اما از آن میان کاظم جلالی رئیس فراکسیون رهروان ولایت بیش از دیگران توجه‌ها را به خود معطوف کرده است . در همین رابطه بهروز نعمتی از اعضای فراکسیون رهروان و دست راست جلالی در این فراکسیون دربـار ه احتما ل نامزدی وی برای نایب‌رئیسی مجلس جدید می‌گوید: «شنیده‌ها حاکی از این است که کاظم جلالی خود را برای رقابت بر سر نایب رئیسی مجلس دهم آماده می‌کند. » گفتنی است کاظم جلالی که به نزدیکی با لاریجانی شهره است و ریاست فراکسیون مطلوب لاریجانی یعنی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس نهم را برعهده داردو در انتخابات مجلس دهم با بودن در لیست کلا ح‌طلبان و حامیان دولت به عنوان منتخب مردم تهران به مجلس دهم راه پیدا کرد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

 آخرین وضعیت پرونده مهدی هاشمی

آخرین وضعیت پرونده مهدی هاشمی محمود علیزاده طباطبایی در گفت‌وگو با فارس در خصوص آخرین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *