دوشنبه , آذر ۲۰ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / استرس با بدن ما چه می‌کند؟

استرس با بدن ما چه می‌کند؟

استرس با بدن ما چه می‌کند؟

n00030822 b استرس با بدن ما چه می‌کند؟

میگنا: خسارات فرهنگی و اجتماعی ناشی از استرس خیلی زیاد بالا می باشد و همچنین در صورتی که همچنان سیر صعودی خود را طی کند، بار هزینه‌های سرویس ها و خدمات فرهنگی و اجتماعی شامل ارایه سرویس ها و خدمات علم پزشکی جدید جهت افرادی که در اثر استرس شدید دچار بیماری می‌شوند، حقوق بازنشستگی زود هنگام جهت افرادی که به علت بیماری‌های ناشی از استرس شدید از کار افتاده‌اند و همچنین هزینه‌های معلولیت ناشی از حوادث که به علت استرس بالا به وجود آمده‌اند، مانند تصادفات بر جامعه تحمیل می‌می شود.

همچنین و علاوه بر آن هم، استرس اغلب شهروندان و مردم شهر را تند مزاج می‌کند و همچنین آن امر بر روی کیفیت کلی زندگی اشخاص تأثیر می‌گذارد. سالانه مبالغ بسیاری صرف هزینه‌های ناشی از عواقب استرس محیط کار می‌می شود که می‌قدرت به کارگریزی و همچنین کاهش مقدار و اندازه و میزان عملکرد اشخاص اشاره کرد. به هرحال هر عملی که بتواند از تأثیرات مخرب استرس در جامعه بکاهد، جامعه‌ای سالم‌تر و همچنین شادتر را به دنبال دارد که در باره‌های پیشرفت آن هم جامعه نقش چشمگیری دارد.

دکتر ایرج خسرونیا در همین راستا در گفت‌وگو با ایسنا ، با گفتن آنکه استرس بلند مدت، یکی از شایع‌ترین علل بیماری فشار خون و همچنین سایر بیماری‌های قلبی می باشد، تاکید کرد: امروزه نظر بر آن می باشد که استرس بلند مدت می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های روحی و همچنین روانی را افزایش دهد و همچنین همچنین تغییرات رفتاری که به واسطه آن هم ساخته یا ایجاد می‌شوند با کاهش مقدار و اندازه و میزان مشخص سلامت جسمی ارتباط دارد که شامل آن تغییرات افزایش و همچنین زیاده‌روی در مصرف مواد اعتیاد آور و مخدر می باشد.

آن عضو هیات علمی دانشگاه علوم علم پزشکی جدید تهران تصریح کرد: هرگونه اختلال که موجب بر هم زدن سلامت روانی و همچنین آرامش جسمی اشخاص می شود، استرس نام دارد و همچنین آن اختلال زمانی رخ می دهد که بدن بایستی و حتما کارهایی بیش از حد توانایی خود انجام دهد. پس نتیجه آن می شود که استرس جهت اشخاص، خانواده ها، جامعه و همچنین نهاد هایی که دچار استرس سازمانی خواهند بود، خیلی زیاد زیان آور می باشد.

بهره بری و استفاده از آرام قسمت و بخش‌ها، درمان واقعی استرس نیست

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی کشور با اشاره به آنکه بهره بری و استفاده از آرام قسمت و بخش‌ها، درمان واقعی استرس نیست، افزود: هنگام و زمانی که تحت تأثیر استرس خیلی زیاد بالا قرار داریم، خطر وابستگی به مواد اعتیاد آور و مخدر نیز افزایش می‌یابد که آن امر باعث اختلال در روابط فردی یا شخصی فرد می‌می شود و همچنین رفتار شخص در منزل و همچنین محیط کار خیلی زیاد پرتنش و همچنین استرس‌زا می‌می شود. داروهای مجاز همچون آرام قسمت و بخش‌ها اگرچه در کوتاه مدت باعث از بین بردن علایم نگرانی می‌می شود، ولی باید توجه داشت مصرف مداوم آن هم اعتیادآور می باشد و همچنین تأثیرات جانبی مثل عدم تمرکز، هماهنگی ضعیف دستگاه‌های بدن و همچنین حتی گیجی را به همراه دارد.

خسرونیا با گفتن آنکه کورتیزول یکی از هورمون‌های بدن می باشد که توسط غده آدرنال یا فوق کلیه ترشح می‌می شود، گفت: ترشح کورتیزول در جریان واکنش بدن به استرس، در سطح بالایی صورت می‌گیرد و همچنین نیز به دلیل آن هم که کورتیزول مسئول چند تغییر مرتبط به استرس در بدن می باشد به آن هم، هورمون استرس گفته می‌می شود.

آن متخصص داخلی با گفتن آنکه در محیط پراسترس کنونی، واکنش بدن به استرس آنقدر زیاد فعال می‌می شود که اغلب فرصت مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت بازگشت به حالت طبیعی و همچنین عادی به دست نمی‌آورد، گفت: در آن شرایط استرس‌ها تغییر پیدا کردن به استرس مزمن می‌شوند. همچنین وجود سطح بالا و همچنین طولانی مدت کورتیزول در جریان خون شامل تأثیرات منفی شامل اختلال در عملکرد شناختی، اختلال در عملکرد غده تیروئید، عدم تعادل مقدار و اندازه و میزان قند خون، کاهش تراکم استخوان، کاهش بافت عضلات، افزایش فشار خون و همچنین تضعیف سیستم دفاعی و همچنین واکنش‌های تحریکی بدن دارد که جهت نگهداری کورتیزول در سطحی مناسب و همچنین تحت کنترل، بایستی و حتما واکنش‌های آرامشی بدن بعد از هر واکنش به استرس، فعال می شود.

ارتباط هورمون استرس با مردن و مرگ قلبی

دکتر منوچهر قارونی، متخصص قلب و همچنین عروق نیز در خصوص تاثیرات منفی استرس بر بروز بیماری‌های قلبی تاکید کرد: تحقیقات محققان بیانگر آن هم می باشد که مقدار و اندازه و میزان بالای کورتیزول یا هورمون استرس بر مردن و مرگ در اثر بروز عوارض قلبی تاثیرگذار می باشد؛ چرا که کورتیزول به منظور کمک به بدن جهت رفع استرس و همچنین بازیابی ثبات بدنی ترشح می‌می شود، ولی باید توجه داشت مقدار و اندازه و میزان بالای آن هورمون با بروز عوارض قلبی و همچنین عروقی شامل سندروم متابولیک که از علل آن هم چاق شدن و همچنین فشار خون بالا می باشد، مرتبط می‌می شود. همچنین آن هورمون خطر تصلب شرایین را نیز به شدت افزایش می‌دهد.

آن متخصص قلب و همچنین عروق با اشاره به آنکه استرس‌های روانی می‌توانند تغییراتی را در بدن ساخته یا ایجاد کنند که منجر به بعضی اختلالات در عملکرد افراد بدن شوند، یادآور شد: ارتباط و رابطه میان استرس و همچنین بیماری‌های قلبی ثابت می‌کند که استرس یک عامل خطر جهت ابتلا به بیماری‌های عروق کرونر، انفارکتوس حاد میوکارد و همچنین افزایش کلسترول می باشد که می‌قدرت گفت پیشرفت تکنولوژی و همچنین زندگی مدرن امروزی موجب تغییراتی در روش زندگی و همچنین شرایط فرهنگی و اجتماعی وابسته به افزایش اختلالات استرسی و همچنین بیماری‌های قلبی و همچنین عروقی می‌می شود.
او همچنین در ادامه افزود: با وجود آنکه پیشرفت تکنولوژی با تشخیص، درمان و همچنین تغییر درعوامل خطرناک بیماری‌های عروق کرونر، می‌تواند بیماری و همچنین مردن و مرگ‌ و همچنین ‌میر قلبی را کاهش دهد، ولی باید توجه داشت مردن و مرگ ‌و همچنین ‌میر بیماری‌های عروق کرونر با علایم سندروم حاد عروق هنوز علت اصلی مردن و مرگ، در کشو‌رهای توسعه‌ یافته و همچنین در حال توسعه می باشد.

آن عضو هیات علمی دانشگاه علوم علم پزشکی جدید تهران، با گفتن آنکه استرس‌های روانی موجب انفارکتوس حاد میوکارد، تاخیر در بهبود بیماری و همچنین افزایش عوارض آن هم در طول درمان و همچنین نگهداری بیمار می می شود، تصریح کرد: بهترین روش‌ها جهت مقابله با استرس ساخته یا ایجاد تغییرات سالم در شیوه زندگی می باشد، به‌ صورتی‌ که زمان بیشتری جهت استراحت و همچنین آرامش اختصاص داده می شود.

دکتر اکرم السادات سجادیان، کارشناس ارشد مشاوره روان شناسی نیز در خصوص نقش استرس در روند بهبود سرطان پستان، گفت: آن سرطان به عنوان شایع‌ترین سرطان زنان، باعث استرس فراوان در زندگی بیماران می‌می شود، چرا که با درگیری عضو مخصوص زنان و دختران جوان جهت بعدی فرد نقش آفرین می باشد.

آن کارشناس ارشد مشاوره روان شناسی در ادامه با اشاره به آنکه از منظر روان شناسان سرطان پستان بایستی و حتما یک سانحه فرض می شود که شامل تبعات بسیاری می باشد، خاطر نشان کرد: معظلات و مسائل و مشکلات روحی و همچنین استرس ناشی از ابتلا به سرطان پستان اشخاص را دچار گوشه گیری، انزوا از محیط فرهنگی و اجتماعی و همچنین ترس از غیر قابل درمان بودن سرطان، نگرانی از توانایی مادر شدن به خصوص در زنان جوون و همچنین اختلال در روابط زناشویی و جنسی و زناشویی می‌کند.

او همچنین در ادامه افزود: تشخیص بیماری سرطان جهت اغلب بیماران دشوار می باشد که اشخاص را به انزوا می‌کشاند. بنابراین استرس موجب محدودیت فعالیت در اشخاص می‌می شود که در آن مرحله اعضا خانواده بهترین فردی خواهند بود که با حمایت و همچنین درک موقعیت و همچنین شرایط اشخاص می‌توانند در کاهش استرس کمک کننده باشند، ولی باید توجه داشت بایستی و حتما توجه داشت که حمایت بیماران مبتلا به سرطان نباید توام با ترحم باشد چراکه ترحم اطرافیان موجب ناخوشایندی و همچنین افزایش استرس بیماران می‌می شود.

آن عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان پستان در پایان یادآور شد: خانواده فرد مبتلا به سرطان بایستی و حتما جهت کمک به بازگشت بیمار به زندگی عادی، دانش کافی از بیماری، روند درمان و همچنین عوارض آن هم راکسب کنند، زیرا فرد و همچنین اطرافیان اغلب در هنگام اطلاع از ابتلا به بیماری شامل اطلاعات ناقص و همچنین گاهی اشتباه خواهند بود؛ بنابراین کسب آگاهی موجب کاهش استرس در اشخاص می‌می شود و همچنین به درک متقابل می‌انجامد.

 

 

کلمات کلیدی: استرس،بیماری قلبی،دکتر منوچهر قارونی،دکتر ایرج خسرونیا

http://migna.ir/vdcewv8x.jh87wi9bbj.html
جدید و تو و تازه ترین خبرهای اسپورت و ورزشی : استرس با بدن ما چه می‌کند؟

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *