چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / از سیر تا پیاز گروه درمانی

از سیر تا پیاز گروه درمانی

از سیر تا پیاز تیم درمانی

در روانشناسی، از روش های مختلفی برای درمان بهره بری و استفاده می می شود. همچنین و علاوه بر روان درمانیِ فردی که همه آن هم را می شناسند، از حدود ۷۰-۶۰ سال شمسیِ پیش، مکتب ها و همچنین روش های جدید و تو و تازه ای مثل تیم درمانی، خانواده درمانی، انرژی درمانی، هیپنوتیزم و همچنین… شکل گرفته که هر یک، ابعادِ مثبت و همچنین منفی ، موافقان و همچنین مخالفانِ خودشان را دارند. با توجه به این که تمرکز پرونده امروز بر تیم درمانی می باشد، با هم نگاهی داریم بر کلیاتِ این روش.

 

تیم  درمانی یا Group Therapy، به معنای به کار بردن روش های روان  درمانی روی یک تیم، به منظور بهره  گیری از تاثیر متقابل اعضای تیم بر یکدیگر می باشد.
تیم  درمانی ممکن می باشد به تنهایی یا توام با روان  درمانی فردی و همچنین دیگر درمان  های روان  پزشکی باشد. این روش غالبا از دو فرد یا شخص درمانگر و همچنین کمک درمانگر و همچنین ۸-۶ بیمار تشکیل می می شود. اعضای تیم معمولا هفته ای یک یا دو بار و همچنین به مدت ۹۰ دقیقه همدیگر را ملاقات می کنند و همچنین با نظارتِ درمانگر، به تعامل می پردازند. تیم  درمانی هم مثل روان  درمانی  های فردی، بر نظریه  های متعدد مبتنی می باشد. تیم  ها از انواعی که برای بالا بردن تجربه و مهارت بالا  های اجتماعی تلاش می کنند، تا آن هم  ها که بر رفع علایم خاص تاکید دارند و همچنین آن هم  ها که به تعارض  های درونی حل نشده می  پردازند، متفاوتند. تیم  درمانی، یک فرآیند روانی می باشد که در آن هم یک متخصص آموزش دیده، با بهره بری و استفاده از تعامل هیجانی تیم  های کوچک، سعی می  کند معظلات و مسائل و مشکلات شخصیتی اشخاص را اصلاح کند.

 

بسته به تشخیص، ممکن می باشد تیم، همگن یا ناهمگن باشد. نمونه  ای از تیم  های همگن، شامل افرادی می باشد که خواهان کاهش وزن یا قطع مصرف دخانیات خواهند بود و همچنین نمونه تیم  های ناهمگن، می توانند بیمارانی با اختلالات ارتباطی و همچنین اجتماعی باشند.

تیم  درمانی از نظر وجود اعضا دو مدل می باشد:
تیم بسته که تعداد اعضا از اول تا آخر دوره درمان ثابت می باشد و همچنین از شروع تا پایان دوره، بیمار جدیدی وارد تیم نمی  می شود و همچنین تیم باز که تعداد ثابت می باشد، ولی با رفتن و همچنین مرخص شدن عضوی از تیم، عضو دیگری وارد می  می شود و همچنین در نتیجه هر عضو، در یک مرحله خاص از درمان می باشد.

تیم های خودیاری هم شکل دیگری از تیم خواهند بود که توسط افرادی با معظلات و مسائل و مشکلات مشابه مثل: چاقی، اعتیاد، افسردگی بعد از زایمان و همچنین یا مراقبت از کودک مبتلا به اختلال مادرزادی، مدیریت می  شوند. این تیم  ها معمولا بدون حضور یک درمانگر حرفه  ای و همچنین غالبا به شکل خودجوش تشکیل می می شود و همچنین توسط افرادی که بر مشکل خود مسلط شده اند، رهبری می  می شود. تیم  های خودیاری در صورتی که توسط اشخاص مطلع و همچنین به شکل صحیحی هدایت شوند، منابع حمایتی ارزشمندی به شمار می  روند.

 

معمولا چند جلسه اولِ تیم درمانی، به شناخت و همچنین اعتماد می گذرد و همچنین بعد از آن هم، هر یک از اعضا، به صحبت در مورد مشکل خود می پردازد. منتها همواره ابراز مشکل با نوعی شک و همچنین تردید همراه می باشد، چرا که روابط، هنوز آن هم روش که باید و همچنین شاید، عمیق نشده می باشد. بعد از عمیق  تر شدن روابط و همچنین اعتماد اعضا به یکدیگر و همچنین طرح مسائل و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات، تلاش و همچنین فعالیت برای حل آن هم  ها آغاز می  می شود و همچنین سرانجام تیم به جایی می  رسد که باید به روش موقت یا برای همیشه به کارش پایان دهد. بهترین زمان برای پایان دادن به جلسات مشاوره گروهی، وقتی می باشد که تیم به هدف  های تعیین شده، رسیده باشد.

http://migna.ir/vdccexq1.2bqs18laa2.html
تازه ترین و جدیدترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : از سیر تا پیاز تیم درمانی

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *