سه شنبه , آبان ۲ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / آیا استامینوفن لذت را کم می‌کند؟

آیا استامینوفن لذت را کم می‌کند؟

آیا استامینوفن لذت را کم می‌کند؟

تحقیقات اخیر آن نظریه را مطرح کرده بودند که استامینوفن همچنین و علاوه بر درد جسمانی، باعث می‌می شود فرد تجربیات آزاردهنده فرهنگی و اجتماعی یا احساسات تلخ ناشی از روابط خود را هم با شدت کمتری درک کند.

بررسی پژوهشگران دانشگاه اوهایو تاثیر آن دارو را همچنین و علاوه بر کاهش درک احساسات منفی، شامل احساسات مثبت مثل لذت هم می‌داند.

آن بررسی به آن پس نتیجه آن می شود که رسیده که استامینوفن همچنین و علاوه بر تسکین دردهای جسمانی، احساسات، چه مثبت چه منفی، را نیز کرخ می‌کند. بنابراین می‌قدرت گفت که آن دارو همچنین و علاوه بر درد می‌تواند احساس لذت را نیز در فرد کاهش دهد.

به گفته جفری دورسو، روانشناس فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه اوهایو و همچنین مدیر آن تیم پژوهشی، “به استامینوفن بایستی و حتما به دید یک تسکین دهنده همه جانبه احساسات نگاه کرد نه تنها و فقط مسکن درد.”

او در آن بررسی تجربی به هشتاد و همچنین دو دانشجو در دو نوبت یک قرص یک گرمی استامینوفن و همچنین یک قرص دارونما (پلاسبو) داد.

محققان سپس در هر نوبت بعد از گذشت یک ساعت، یعنی زمان آغاز فعالیت دارو، به دانشجویان چهل عکس‌ نشان دادند که از نظر حسی و همچنین عاطفی برانگیزاننده بودند؛ مثلا عکس‌هایی از کودکان دچار سوءتغذیه شدید یا کودکان شادی که با گربه بازی می‌کردند.

بعد از آن هم، از دانشجویان خواسته شد که براساس مثبت یا منفی بودن تصاویر به هرکدام تا پنج نمره مثبت یا منفی بدهند. در نوبت بعدی از آنها خواسته شد که واکنش عاطفی خود را به عکس‌ها، با صفر به معنی کم یا بی‌تفاوتی و همچنین ده جهت بیشترین عکس‌العمل احساسی، ارزیابی کنند.

نتایج نشان داد آنهایی که قرص حاوی دارو را خورده بودند عکس‌العمل احساسی کمتری به تصاویر نشان داده بودند؛ به آن ترتیب که عکس‌های شاد تاثیر کمتری در انگیزش احساسات داشتند و همچنین عکس‌های منقلب کننده نیز احساسات را کمتر جریحه‌دار کرده بودند.

پروفسور ژول دمول، استاد داروسازی دانشگاه ژنو معتقد می باشد دلیل چنین اثری می‌تواند آن باشد که “استامینوفن روی آن هم مسیری اثر می‌گذارد که سروتونین در سیستم اعصاب مرکزی طی می‌کند.”

سروتونین هورمونی می باشد که باعث ثبات خلق و همچنین کاهش اضطراب و همچنین افسردگی می‌می شود بنابراین در ساخته یا ایجاد احساسات خوب نقش دارد.

پروفسور ژول دمول، استاد داروسازی دانشگاه ژنو هم معتقد می باشد: “من مولکول استامینوفن را می‌شناسم بنابراین جهت من بدیهی می باشد که استامینوفن روی گیرنده‌‌های مختلفی اثر بگذارد و همچنین اصلا تعجب نمی‌کنم در صورتی که تاثیرات دیگر آن مولکول روزی کشف می شود.”

با آنکه روش آن بررسی به نظر پروفسور ژول دمول و همچنین محققان دیگر روش “به بهترین شکلی انجام شده” ولی باید توجه داشت بررسی روی جمعیت نسبتا کمی انجام گرفته، و همچنین در مورد افرادی که در آن بررسی شرکت داشتند هیچ اطلاعاتی ارائه نشده می باشد.

نتایج آن بررسی با آنکه جذاب و جالب خواهند بود و همچنین آن احتمال را مطرح می‌کند که استامینوفن روی گیرنده‌های مختلفی اثر می‌گذارد ولی باید توجه داشت نمی‌قدرت به آن پس نتیجه آن می شود که رسید که استامینوفن می‌تواند واکنش‌های عاطفی به اتفاقات زندگی واقعی را تخفیف دهد و همچنین مثلا از آن هم عنوان داروی ضد اضطراب بهره بری و استفاده می شود یا آنکه خوردن استامینوفن لذت شب عروسی فرد را کم کند.

به عبارت دیگر تا تحقیقات اکثرا و بیشتر با نتایج روشن‌تر و همچنین محکم‌تری انجام نشود، پس نتیجه آن می شود که آن بررسی کاربرد بالینی ندارد.

استامینوفن
مصرف تب‌بر به قرون وسطی برمی‌گردد، زمانی که مصریان از عصاره برگ درخت بید و همچنین سالیسیلات موجود در آن هم جهت کاهش درد و همچنین تب بهره بری و استفاده می‌کردند. بعدها بقراط نیز با شعار “طبیعت، پزشک همه بیماران می باشد” جهت تسکین درد زایمان و همچنین کاهش تب، جوشانده برگ درخت بید را توصیه می‌کرد.

یونانیان و همچنین رومیان نیز قرن‌ها آن روش را با اندکی تغییر بکار می‌گرفتند، گاهی بصورت ترکیبی با برگ درخت گنه گنه. ولی باید توجه داشت به تدریج با نایاب شدن و همچنین در پس نتیجه آن می شود که گران شدن برگ گنه‌گنه مستلزم و نیاز به مواد جایگزین پدیدار شد. تا آنکه در قسمتهای آخر قرن نوزدهم بعد از چهل سال شمسی تلاش جهت پالایش و همچنین جداسازی ماده اصلی آن دارو، داروسازی به اشتباه مواد غیره ای را دراختیار یک تیم تحقیقاتی قرار داد و همچنین به آن ترتیب استامینوفن در پی یک اشتباه کشف شد.

استامینوفن یا پاراستامول یکی از پرفروش‌ترین داروهایی می باشد که تقریبا در همه جای دنیا بدون ورژن و نسخه پزشک در اختیار شهروندان و مردم شهر قرار می‌گیرد.

استامینوفن نامی می باشد که جهت داروی پاراستامول در امریکا، کانادا و همچنین ژاپن انتخاب شده می باشد و همچنین همچنین با نام‌های تجاری مختلفی مانند پنادول و همچنین تایلنول در کشورهای دیگر انگلیسی زبان به فروش می‌رسد. پاراستامول عموما به عنوان یک مسکن ضعیف دردهای جسمی و همچنین تب‌بر مصرف می‌می شود.

ولی باید توجه داشت از آن دارو به همراه ترکیبات دیگر، در تسکین‌های دردهای سخت بعد از جراحی و همچنین یا مراقبت‌های تسکینی جهت بیماران سرطانی نیز بهره بری و استفاده می‌می شود.

با آن حال مصرف بیش از حد آن دارو می‌تواند نارسایی حاد و همچنین کشنده کبد را درپی داشته باشد؛ به ویژه در سنین بالا، افرادی که به چند بیماری مبتلا خواهند بود یا چندین نوع داروی دیگر هم مصرف می‌کنند.

نهاد غذا و همچنین داروی امریکا توصیه می‌کند که استامینوفن مطابق دستور پزشک مصرف می شود. در سال شمسی ۲۰۱۱ آن نهاد حتی یک برنامه جذاب و جالب و خوب آموزشی جهت آگاهی رسانی عمومی جهت پیشگیری از مصرف بیش از حد (overdose) تدارک دیده بود. تاثیرات و همچنین اثرات جانبی و همچنین خطر آسیب دیدگی کبدی ناشی از مصرف آن دارو همراه با مصرف مکرر الکل افزایش می‌یابد.

مسمومیت استامینوفن یکی از دلایل مهم آسیب کبدی در دنیای غرب می باشد و همچنین در آمریکا، استرالیا، انگلستان و همچنین نیوزیلند از شایعترین مسمومیت‌های دارویی می باشد.

با آن حال هنوز از نظر آکادمی مهندسین و متخصصین اطفال امریکا و همچنین موسسه ملی بهداشت و همچنین مراقبت‌های عالی آن کشور، استامینوفن مناسبترین دارو جهت جهت کاهش درد و همچنین تب در کودکان می باشد.

به آن ترتیب پاراستامول یا استامینوفن اصولا در صورتی که بصورت نامکرر، باندازه کم و همچنین مطابق دستور پزشک یا توصیه‌های شرکت سازنده بهره بری و استفاده می شود، دارویی بی‌خطر شناخته می‌می شود.

توزیع آن دارو در ایران در سال شمسی ۱۳۹۲، بصورت قرص ساده ۳۲۵ میلی‌گرمی یا ۵۰۰ میلی گرمی همراه با کدئین، به یک میلیارد و همچنین پانصد و همچنین سی میلیون عدد قرص رسید.

http://migna.ir/vdcdzz0s.yt0fz6a22y.html
بهترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : آیا استامینوفن لذت را کم می‌کند؟

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *