شنبه , مرداد ۲۷ ۱۳۹۷
خانه / علمي پزشكي / آمار کودک آزاری سال ۹۴ در کشور اعلام شد

آمار کودک آزاری سال ۹۴ در کشور اعلام شد

آمار کودک آزاری سال شمسی ۹۴ در کشور اعلام شد

به به گفته ایلنا، حبیب‌الله مسعودی فرید در خصوص آمار کودک آزاری در سال شمسی ۹۴ با گفتن آنکه برآورد می‌کنیم که تا پایان سال شمسی جاری ۶۵۰ هزار تماس به اورژانس فرهنگی و اجتماعی داشته باشیم، گفت: از آن تعداد ۱۵۰ هزار تماس مرتبط با فعالیت اوژانس فعالیت فرهنگی و اجتماعی می باشد که ۵. ۸ قسمت و بخش آن هم مرتبط به مشکل کودک آزاری می باشد که نسبت به سال شمسی‌های قبل تفاوت معناداری ندارد.

او همچنین ادامه داد: آن تعداد مرتبط به موارد به نقل شده می باشد و همچنین به معنای آن هم نیست که به مقدار و اندازه و میزان کودک آزاری ثابت می باشد، بلکه آنچه به ما به گفته می‌می شود؛ عمدتا کودک آزاری‌های شدید فیزیکی بوده و همچنین متاسفانه آزار روانی و همچنین تحقیر و همچنین توهین به کودکان به ما به گفته نمی‌می شود.

مسعودی فرید با تاکید بر آنکه در حال حاضر ۶۰۰ مرکز نگهداری از کودکان بی‌سرپرست و همچنین بد سرپرست در کشور وجود دارد، اظهار کرد: ۸۵ قسمت و بخش آن کودکان فاقد سرپرست موثر بوده و همچنین ممکن می باشد؛ والدین‌شان شامل بیماری مزمن روانی یا بیماری صعب‌العلاج باشد و همچنین سرپرست غیره ای نیز نداشته باشد.

او همچنین افزود: همچنین کودکانی که مورد کودک آزاری قرار گرفته یا در شرایط خطرآفرین زندگی می‌کنند نیز در مراکز نگهداری از کودکان بی‌سرپرست و همچنین بد سرپرست نهاد بهزیستی اقامت دارند.

دست یار مسائل فرهنگی و اجتماعی کودک آزاری اعتیاد و همچنین مجرم بودن والدین را عمده دلایل بد سرپرستی کودکان دانست و همچنین افزود: سرپرستی چنین کودکانی با حکم قوه قضاییه به نهاد بهزیستی واگذار می‌می شود به گفتن دیگر قوه قضاییه بایستی و حتما سلب صلاحیت والدین را به نهاد بهزیستی اعلام و همچنین ابلاغ کند.

او همچنین با اشاره به تصویب آیین نامه فوریت‌های فرهنگی و اجتماعی در سال شمسی ۹۲ توسط هیات حکومت اظهار کرد: در آن آیین‌نامه وظایفی در خصوص فوریت‌های فرهنگی و اجتماعی به عهده دستگاههای متنوع و گوناگون و مختلف گذاشته شده می باشد. همچنین ما با قوه قضاییه تفاهم‌نامه همکاری داریم و همچنین اخیرا نیز بنا شده میان نهاد بهزیستی قوه قضاییه و همچنین قوه انتظامی جهت راهبری بهتر فعالیت‌های اوژانس فرهنگی و اجتماعی شامل کودک آزاری تفاهمنامه‌ای منعقد می شود.

مسعودی فرید با مثبت ارزیابی کردن آن ارتباط عنوان کرد: گاهی در مواقع بحرانی که کودک در خطر می باشد همکاران ما در اورژانس فرهنگی و اجتماعی از قوه قضاییه حکم غیابی می‌گیرند.

دست یار مسائل فرهنگی و اجتماعی با تاکید بر آنکه گاهی نسبت به در خطر بودن کودک یا صحت سخنان او ابهاماتی وجود دارد، گفت: یکی از راهکارهای پیش رو جهت کمک به کودکانی که در شرایط نامطلوب زندگی می‌کنند؛ آن هم می باشد که قاضی به روش موقت اراده و تصمیم راسخ مددکار اورژانس فرهنگی و اجتماعی را اثبات و یا تایید کند و همچنین کودک به روش موقت به مراکز مداخله در بحران نهاد بهزیستی سپرده می شود و همچنین طی ۷۲ ساعت تا یک هفته قاضی به همراه همکاران ما در اورژانس موضوع را بررسی کردن کرده و همچنین به اراده و تصمیم راسخ‌گیری نهایی برسند.

او همچنین با اشاره به استقلال رای قضات خاطرنشان کرد: ممکن می باشد؛ قاضی با مددکار بهزیستی به پس نتیجه آن می شود که همسان نرسد، ولی باید توجه داشت بهتر می باشد؛ قوانین و قانونی تصویب می شود یا ماده‌ای به لایحه‌ای حمایت از حقوق کودکان که در حال حاضر در کمیسیون قضایی مجلس می باشد اضافه می شود که بنا بر آن هم در صورتی که مورد کودک آزاری به اورژانس فرهنگی و اجتماعی ارجاع شد و همچنین به گفته مددکار مبنی بر آن هم بود که بایستی و حتما کودک از خانواده جدا می شود؛ قاضی حکم موقت گرفتن کودک از خانواده را صادر کرده و همچنین مرحله تکمیلی بعدا انجام می شود.

مسعودی فرید اضافه کرد: راه دیگر آن هم می باشد که ارتباط همکاران ما با قوه قضاییه اکثرا و بیشتر می شود که البته در بعضی مواقع همکاری بسیاری خوب می باشد و همچنین قاضی رای مددکار را می‌پذیرد.

او همچنین با تاکید بر آنکه حتی یک روز تاخیر ممکن می باشد؛ صدمات جبران ناپذیری به کودک وارد کند عنوان کرد: به همین علت پیشنهاد می‌دهیم قاضی تشخیص ابتدایی و اولیه همکاران ما جهت جدایی کودک از خانواده را قبول کند و همچنین بعدا اراده و تصمیم راسخ گیری نهایی را انجام دهد.

دست یار اموراجتماعی با گفتن آنکه در خانواده‌ای که پدر یا مادر دچار اعتیاد خواهند بود حتما اشکالاتی وجود دارد افزود: در بعضی مواقع مستلزم و نیاز می باشد کودک از خانواده جدا می شود.

مسعودی فرید گفت: ما پروتکل کودک آزاری را با همکاری انجمن روانپزشکی کودکان ایران تدوین کرده‌ایم که در حال حاضر در حال اجرا می باشد.

او همچنین با گفتن آنکه در ادبیات روان‌شناسی عبارت مضر و همچنین بد رفتار با کودکان وجوددارد که کودک آزاری یکی از زیرمجموعه‌های ان می باشد اضافه کرد: ۵۰ قسمت و بخش مضر و همچنین بد رفتار‌ها مرتبط به غفلت از کودک و همچنین عدم رسیدگی به او می باشد. لذا ضروری می باشد به والدین آموزش داده می شود که تنها ضرب و همچنین شتم کودک کودک آزاری محسوب نمی‌می شود بلکه بی‌توجهی و همچنین تحقیر و همچنین توهین هم از مصادیق کودک آزاری می باشد.

دست یار مسائل فرهنگی و اجتماعی با اشاره به سخن وزیر آموزش و همچنین پرورش مبنی بر آنکه ۹۸ قسمت و بخش کودکان سن دبیرستان در مدارس حضور دارند خاطرنشان کرد: مدرسه بهترین جایی می باشد که می‌توانیم به ۹۸ قسمت و بخش والدین دسترسی داشته باشیم و همچنین شیوه‌های فرزند پروری رابه آن هم‌ها بیاموزیم و همچنین همچنین کودکان شامل مشکل را شناسایی کنیم.

مسعودی فرید ادامه داد در آن ارتباط و رابطه تفاهم نامه کلان با آموزش و همچنین پرورش و همچنین قوه قضاییه و همچنین نهاد مدیریت داریم و همچنین نیز تفاهم نامه‌ای با معاونت تربیت و همچنین سلامت آموزش و همچنین پرورش انعقاد خواهیم کرد که آن تفاهم نامه در راستای توسعه ارتقاء کیفیت مداخلات پیشگیری از آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی و همچنین راهکارهای پرخطر در میان دانش آموزان می باشد که محیط پیرامونی آن هم‌ها شامل والدین و همچنین معلمان و همچنین مدیران را نیز شامل می‌می شود.

او همچنین درپایان خاطرنشان کرد: کودک آزاری‌هایی نیز وجوددارد که کسی متوجه آن هم نمی‌می شود ولی باید توجه داشت آن موارد عوارض خود را در بعدی نشان خواهند داد.

http://migna.ir/vdcfe1dm.w6dt0agiiw.html
بهترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : آمار کودک آزاری سال شمسی ۹۴ در کشور اعلام شد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *