سه شنبه , بهمن ۲۹ ۱۳۹۸
خانه / مقالات / آشنایی با ASP.NET

آشنایی با ASP.NET

آشنایی با ASP.NET

Fabak1 آشنایی با ASP.NET
آموزش asp.net

ASP.NET چیست؟

ASP.NET نسل بعدی Active Server Pages یا ASP است که توسط کمپانی میکروسافت ارائه شده است. این محصول بوسیله میکروسافت بعنوان شاخص اصلی فناوری در تولید و ساخت سایتهای وب در نظر گرفته شده است. با استفاده از ASP.NET می توان اینترانت کوچک شرکـت را ساخت و هم یک وبسایت وب تجاری زیاد بزرگ را طراحی و پیاده سازی نمود. مهمترین نکاتی که در طراحی این محصول در نظر گرفته شده است راحتی استفاده بالا بودن کارائی قابلیت آن است . در زیر گاهی خصوصیات ASP.NET را تحلیل آموزش asp.net,آموزش asp.net mvc,آموزش asp.net با c#,clicksite.ir می کنیم:

• صفحات ASP.NET کامپایل می شوند:
ی که صفحه ASP.NET برای اولین باربوسیله یک مراجعه کننده به وبسایت فراخوانی می شود، آن صفحه ابتدا کامپایل شده و بر روی سرور نگهداشته می شود و در فراخوانی های بعدی از آن استفاده می شود. این بدین مفهوم است که صفحات ASP.NET خیلی سریع اجرا می شوند.

• صفحات ASP.NET با وسائل های روی سرور تولید و ساخته می شوند:
با وسائل های موجود در ASP.NET می توان صفحات پیچیده وب را براحتی طراحی نمود. بعنوان مثال با استفاده از وسائل DataGrid می توان به راحتی داده های موجود در یک بانک اطلاعاتی را تحت وب نمایش داد.

• مجموعهASP.NET عضوی از بدنه NET. است:
بدنه NET. بیش از ۴۵۰۰ کلاس آماده جهت مصرف در ASP.NET است. این کلاس ها نسبتا هر نیازی را در پروگرام نویسی برآورده می کنند. بعنوان مثال از این کلاس ها می توان جهت تولید تصاویر بر حسب تقاضا، به رمز درآوردن یک فایل و یا ارسال نامـه مصرف کرد.

مقایسه ASP.NET و ASP کلاسیک:
ASP.NET نسل بعدی ASP یا ASP کلاسیک است. ولی این پیشرفت تجامعی است بطوریکه این دو فناوری نسبتا از یکدیگر مفرق ند. صفحات ASP با زبان های دستورالعمل نویسی مانند VBScript یا JScript ایجاد می شوند اما در ASP.NET ما یک فرایند کامل برنامـه نویسی با زبانهای Visual Basic یا #C (سی-شارپ تلفظ شود) داریم. همین طور در ASP کلاسیک فقط پنج کلاس استاندارد (Request, Response, Application Session, Server) وجود دارد حال آنکه در ASP.NET می توان از بیش از ۴۵۰۰ کلاس استاندارد موجود در بدنه NET. بهره جست.همین طور علیرناراحتی قدرت و امکانات زیاد و زیاد ASP.NET، استفاده از آن در مقایسه با ASP کلاسیک زیاد آسانتر است. بعنوان مثال با استفاده از چند وسائل در یک صفحه ASP.NET می توان یک صفحه خیلی پیچیده HTML بدست آورد که تولید و ساخت آن در ASP کلاسیک شاید نیاز به چند روز کار داشته باشد

زبانهای برنامـه نویسی در ASP.NET:
شما در ASP.NET می توانید از هر زبان برنامـه نویسی که با بدنه NET. سازگار باشد استفاده بکنید . این زبانها عبارتند از Visual Basic.NET و #C JScript.NET . این بدین مفهوم است که شما جهت نوشتن پروگرام در ASP.NET نیاز به فراگیری زبان ی ندارید چنانچه یکی از زبانهای ویژوال بیسیک یا ++C یا جاوا را می دانید هم اکنون می توانید در ASP.NET پروگرام بنویسید.از طرف دیگر تعدادی زبانهای دیگر توسط بعضی از شرکت های فعال در این زمینه به مجموعه زبانهای استاندارد ASP.NET افزوده شده است. بعنوان مثال اگر مایل باشید حتی می توانید از PERL و COBOL هم در ASP.NET استفاده بکنید .

وسائل های ASP.NET:
سالهاست که پروگرام نویسان ویژوال بیسیک جهت تهیه و تولید فرم های از وسائل های ویژوال بیسیک مانند TextBox و ListBox مصرف کرده اند. در ASP.NET هم شما می توانید از وسائل های زیاد موجود در آن جهت تهیه و تولید فرم ها و صفحات استفاده نمائید. در ASP.NET چهار دسته عمده از وسائل ها موجود است:
• وسائل های مهم مانند TextBox، RadioButton، ListBox و Button.
• وسائل های اعتباری جهت حصول اطمینان از ورود و تائید صحت اطلاعات ورودی فرم ها.
• وسائل های داده ای جهت رابطه با بانک اطلاعاتی دستکاری داده.
• وسائل های پیشرفته جهت نمایش عناصر پیچیده در واسط فرد مانند تقویم اگهی های تبلیغاتی.

با استفاده از Visual Studio.NET شما براحتی می توانید با چیدن عکس ی این وسائل ها بر روی فرم مورد نظر، صفحه دلخواه خود را بسازیــد . در صورت تمایل حتی می توانید در ویرایشگر آسان متن مانند Notepad برنامـه مورد نظر را نوشته و از این وسائل ها استفاده بکنید .

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی چیست؟ سرور اختصاصی یک کامپیوتر در یک شبکه مادی و معنوی برای خدمت به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *