یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / آسیب‌پذیری سلامت در برابر ناامنی شغلی

آسیب‌پذیری سلامت در برابر ناامنی شغلی

آسیب‌پذیری سلامت در برابر ناامنی شغلی

آسیب‌پذیری سلامت در برابر ناامنی شغلی

کد مطلب: ۲۹۶۵۲

تاریخ نشر : دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۲

 

بسیاری از شاغلان دنیا در عین اشتغال به کار همواره در ترس دائمی از دست دادن موقعیت‌های شغلی خود به سر می‌برند که به گفته بسیاری از محققان و همچنین کارشناسان می‌تواند تأثیر منفی و همچنین مخربی بر سلامت اشخاص داشته باشد.

n00029652 b آسیب‌پذیری سلامت در برابر ناامنی شغلی

 

اشخاص هر جامعه‌ای جهت امرار معاش و همچنین تأمین هزینه‌های روزمره خود و همچنین خانواده شان در مشاغل مختلفی به فعالیت می‌پردازند که گاه کار مورد علاقه و همچنین تخصصی آنهاست ولی باید توجه داشت در اکثرا و بیشتر موارد و همچنین به خاطر هزینه‌های زندگی مجبور می‌شوند تا به کارهای غیر تخصصی تن دهند.
همچنین و علاوه بر آن، بسیاری از شرکت‌ها و همچنین کارخانه‌ها امنیت شغلی لازمی را جهت کارگران و همچنین کارمندان خود قائل نشده و همچنین با بروز کوچک‌ترین مشکلی، اقدام به تعدیل نیرو کرده و همچنین اشخاص را از کار اخراج می‌کنند. از آن رو، بسیاری از شاغلان دنیا در عین اشتغال به کار همواره در ترس دائمی از دست دادن موقعیت‌های شغلی خود به سر می‌برند که به گفته بسیاری از محققان و همچنین کارشناسان می‌تواند تأثیر منفی و همچنین مخربی بر سلامت اشخاص داشته باشد.

در واقع، محققان از ارتباط میان نداشتن امنیت شغلی و همچنین تاثیرات و همچنین اثرات مخرب آن هم بر سلامتی خیلی زیاد سخن رانده‌اند به گونه‌ای که بسیاری از مهندسین و متخصصین معتقدند، کارمندانی که در سن ۴۰ سالگی کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل خود را تغییر می‌دهند بین یک تا یک سال شمسی و همچنین نیم امید به زندگی کم تری دارند. همچنین از دست دادن موقعیت شغلی باعث کاهش سطح کیفیت سلامت می‌می شود زیرا استرس ناشی از بیکاری می‌تواند بدن را بیش از پیش در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار دهد.

دانشمندان امریکایی در بررسی کردن‌های خود اعلام نموده اند که نداشتن امنیت شغلی بخصوص در اشخاص بالای ۵۰ سال شمسی خطرات بسیاری را به دنبال دارد. آن شرایط در مردان و همچنین زنان به شکل متفاوتی خود را نشان می‌دهد به طوری که در مردان اکثرا و بیشتر با نشانه ها و علائم و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات جسمی و همچنین در زنان با معظلات و مسائل و مشکلات روحی و همچنین روانی بروز می‌کند. محققان مطالعاتی را روی ۲۰۰ فرد ۵۰ تا ۶۷ ساله انجام داده و همچنین تأثیر نداشتن امنیت شغلی را روی سلامت آنها مورد مطالعه قرار دادند. در نهایت، تحقیقات نشان داد که نداشتن امنیت شغلی در اشخاص متنوع و گوناگون و مختلف به شکل یکسانی اثر نمی‌کند. محققان بعد از ۲ سال شمسی بررسی کردن و همچنین بررسی متوجه شدند که مردان به دنبال از دست دادن کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل، از نظر جسمی دچار مشکل می‌شوند به طوری که فشار خون آنها افزایش می‌یابد. ولی در نقطه مقابل، زنان اکثرا و بیشتر احساس تنهایی کرده و همچنین علائمی همچون افسردگی نشان می‌دهند.
بررسی کردن‌های اخیر محققان دانشگاه شیکاگو نشان داده می باشد که بزرگسالان ساکن امریکا، عمر طولانی تری داشته و همچنین سخت‌تر کار می‌کنند. هر چه مواجهه اشخاص با بازار کار اکثرا و بیشتر می شود، برخورد با چالش‌های بیکاری نیز افزوده می‌می شود. ۷۰ قسمت و بخش از قوه کار امریکایی بین سنین ۴۵ تا ۷۴ سال شمسی جهت کار کردن در دوران بازنشستگی نیز برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی می‌کنند. آن در حالی می باشد، کارمندانی که سنین بالایی دارند بایستی و حتما قسمت و بخش اعظم بازار کار را به خود اختصاص دهند.
افرادی که کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل شان را از دست می‌دهند ممکن می باشد احساساتی از خود بروز ندهند ولی آن مشکل به مرور در درون آنها ریشه کرده و همچنین رفته رفته باعث بر هم خوردن تعادل جسمی شان می‌می شود. آن معضل در ایالات متحده امریکا و همچنین طی سال شمسی‌های قبل با افزایش چشمگیری مواجه شده می باشد. با توجه به بحران‌های اقتصادی موجود در جهان، حمایت از افرادی که در مشاغل فاقد امنیت به فعالیت می‌پردازند، دشوار بوده و همچنین براحتی ممکن می باشد آن امنیت از بین برود. مطالعاتی روی ۴۴۰ کارمندی که بیش از ۲۵ سال شمسی در امریکا مشغول کار بودند، نشان داد که حدود ۱۵ قسمت و بخش از آنها در شرایط فاقد امنیت شغلی فعالیت می‌کردند. به عبارتی، همواره از ترسی پنهان مبنی بر از دست دادن کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل خود رنج می‌بردند.
۱۷ قسمت و بخش از آن اشخاص از معظلات و مسائل و مشکلات جسمی و همچنین روحی ناشی از فقدان امنیت شغلی شکایت داشتند. بیش از ۳۵ قسمت و بخش کارمندان آن قبیل مشاغل نشانه ها و علائم افسردگی و همچنین ۲۸ قسمت و بخش نیز نشانه ها و علائم اضطراب و همچنین استرس را نشان می‌دادند. در آن میان، تنها ۵ قسمت و بخش از کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل خود
رضایت داشتند.
کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف از جنبه‌های گوناگونی مانند سیستم تأمین فرهنگی و اجتماعی و همچنین تخصیص مزایا به کارکنان، مقررات بازار کار، مراقبت‌های بهداشتی، اقتدار و قدرت جمعی و همچنین تجربه مقابله با بیکاری با هم متغایر و متفاوت خواهند بود. افرادی که تحصیلات پایین تری دارند، اکثرا و بیشتر در معرض تاثیرات و همچنین اثرات منفی نداشتن امنیت شغلی و همچنین از دست دادن کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل قرار می‌گیرند. از سوی دیگر، کارکنان و همچنین کارمندان زن بیش از همه تیم‌ها تحت تأثیر نداشتن امنیت شغلی بوده و همچنین نتایج منفی آن هم جهت زنان اکثرا و بیشتر می باشد.

منابع: http://www.psmag.com
http://scienceblogs.com
http://www.ncbi.nlm.nih.gov

 

 

کلمات کلیدی: سلامت،ناامنی شغلی

share save آسیب‌پذیری سلامت در برابر ناامنی شغلی

 

 

http://migna.ir/vdcdx90x.yt0nk6a22y.html
بهترین خبرهای اسپورت و ورزشی : آسیب‌پذیری سلامت در برابر ناامنی شغلی

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *