جمعه , دی ۲۹ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / آسم یکی از علل شایع غیبت کودکان از مدرسه است

آسم یکی از علل شایع غیبت کودکان از مدرسه است

آسم یکی از علل شایع غیبت کودکان از مدرسه می باشد

به نقل از آنا، دکتر سهیلا خلیل‌زاده همزمان با روز جهانی آسم و همچنین آلرژی اظهارکرد:

او همچنین توجه به آنکه نهاد جهانی بهداشت روز سوم ماه mayمصادف با ۱۳ اردیبهشت را به عنوان روز جهانی آسم و همچنین آلرژی انتخاب کرده می باشد گفت: آلرژی حساسیت بیش از حدی می باشد که به روش اکتسابی در اثر تماس یا مصرف مواد خاص در اشخاص به وجود می‌آید و همچنین اصطلاحا می‌گویند آن اشخاص به آن هم ماده آلرژی دارند و همچنین چنین نوعی حالت را واکنش آلرژیک می‌نامند.

شایع‌ترین آلرژن‌ها

فوق تخصص ریه کودکان افزود: واکنش آلرژیک به اشکال متنوع و گوناگون و مختلف بروز می‌کند که شامل عطسه، خارش، آبریزش بینی و همچنین چشم، معظلات و مسائل و مشکلات تنفسی و همچنین یا پوستی می باشد. ماده‌ای که منجر به ساخته یا ایجاد واکنش می‌می شود را نیز آلرژن می‌نامند. آلرژن‌های شایعی که در محیط اطراف وجود دارند شامل گرد و همچنین غبار، ذرات پشم و همچنین پر، انواع رنگ‌ها، گرده گیاهان و همچنین بعضی از ترکیبات غذایی خواهند بود.

آن استاد تیم کودکان دانشگاه علوم علم پزشکی جدید شهید بهشتی با توجه به شیوع آلرژی در میان ۲۰ تا ۳۰ قسمت و بخش اشخاص جامعه و همچنین انتقال آلرژی به صورت فامیلی گفت: گرچه تمام افرادی که استعداد بروز آلرژی را دارند، دچار نشانه ها و علائم بالینی نمی‌شوند ولی۲۰ قسمت و بخش شهروندان و مردم شهر حداقل به یک آلرژن موجود در هوا واکنش حساسیتی نشان می‌دهند و همچنین هرچه مقدار و اندازه و میزان آلرژن محیط اکثرا و بیشتر باشد آلرژی در سنین پایین‌تر بروز می‌کند.

او همچنین رینیت آلرژیک را مجموعه‌ای از علائمی برشمرد که با درگیری بینی ساخته یا ایجاد می‌می شود و همچنین خاطرنشان کرد: آن نشانه ها و علائم زمانی به وجود می‌آیند که مواد آلرژی‌زا مانند گرد و همچنین غبار و همچنین یا گرده گل و همچنین گیاهان با تنفس به داخل بینی راه یابند.

نشانه ها و علائم آلرژی

دکتر خلیل‌زاده نشانه ها و علائم آلرژی را شامل خارش بینی، دهان، چشم‌ها، گلو، پوست، حساسیت به بوهای متنوع و گوناگون و مختلف، آبریزش بینی و همچنین چشم، عطسه، گرفتگی بینی و همچنین گوش، سرفه، افزایش حساسیت به بو، گلودرد، حلقه تیره دور چشم‌ها، پف دور چشم، خستگی، تحریک پذیری و همچنین سردرد برشمرد و همچنین افزود: اشخاص مبتلا به رینیت آلرژیک معمولا دچار نشانه ها و علائم چشمی نیز می‌شوند و همچنین کودکانی که دچار آن نوع آلرژی خواهند بود ۱۵ تا ۲۰ قسمت و بخش شانس بروز آسم دارند.

او همچنین آسم را بیماری التهابی مزمن راه‌های هوایی برشمرد که در اشخاص مستعد از نظر ژنتیک، تحت تاثیر عوامل محیطی، ساخته یا ایجاد یا تشدید می‌می شود و همچنین افزود: شامل آن محرک‌ها می‌قدرت به هوای سرد، دود ناشی از استعمال دخانیات، سوزاندن چوب یا زغال، مواد شیمیایی آلرژی زا همچون حشره کش‌ها، مایت‌ها(موجودات میکروسکوپی) و همچنین بیماری‌های تنفسی مانند سرما خوردگی وآنفولانزا اشاره کرد.

شیوع نشانه ها و علائم آسم در ایران ۵٫۵ قسمت و بخش می باشد

دکتر خلیل‌زاده با گفتن آنکه شیوع نشانه ها و علائم رایج آسم در ایران ۵. ۵ قسمت و بخش در تمام تیم‌های سنی نقل از شده می باشد گفت: آن آمار تقریبا ۱۳ تا ۱۴ قسمت و بخش در کودکان می باشد، تحقیقات قبل، آن آمار را ۱۰ قسمت و بخش نقل از کرده می باشد که نشان دهنده افزایش شیوع آسم در آن تیم سنی می‌باشد.

ریاست مرکز تحقیقات بیماری‌های تنفسی کودکان مرکز علم پزشکی جدید دکتر مسیح دانشوری گفت: طبق بررسی کردن‌های انجام شده در بعضی از منطقه ها و مناطق تهران ۳۵. ۴ قسمت و بخش کودکان شامل نشانه ها و علائم آسم خواهند بود و همچنین که آن مقدار و اندازه و میزان هشدار دهنده می باشد و همچنین بایستی و حتما جهت پیشگیری از آن بیماری تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده می شود. فرضیه‌های بسیاری در آن باره مطرح شده که یکی از آن هم‌ها تغییر عادات غذایی می باشد، فرضیه دیگر افزایش سطح بهداشت به دنبال شهری شدن جوامع و همچنین کاهش تماس با عوامل عفونی متنوع و گوناگون و مختلف و همچنین به دنبال آن هم کاهش میکروب‌های مفید بدن می‌باشد.

آسم یکی از علل شایع غیبت کودکان از مدرسه می باشد

او همچنین تاکید کرد: آسم شایع‌ترین بیماری مزمن ریوی در کودکان می باشد و همچنین یکی از علل شایع غیبت کودکان از مدرسه می‌باشد، بطوری که باعث تحمیل بار اقتصادی و مالی سنگینی به خانواده و همچنین جامعه می‌می شود بنابراین تشخیص و همچنین درمان به موقع یکی از راهکارهای مناسب بمنظور جلوگیری از موارد فوق می‌باشد.

مصرف استامینوفن در سال شمسی‌های اول زندگی احتمال بروز آسم را افزایش می‌دهد

دکتر خلیل‌زاده افزود: بر اساس گزارشی از روزنامه یا نشریه lancet کودکانی که در سال شمسی اول زندگی استامینوفن مصرف نموده اند با احتمال بیشتری دچار آسم می‌شوند. به نظر می‌رسد آن کودکان اکثرا و بیشتر دچار ویروس‌های تنفسی شده باشند و همچنین به آن دلیل بیماری آسم در آن هم‌ها با شیوع بیشتری بروز می‌کند. همچنین ۴۵ تا ۶۵ قسمت و بخش کودکان و همچنین بالغان مبتلا به آسم مزمن و همچنین عود شونده، ریفلاکس معده به مری (GERD) دارند که در آن موارد بررسی کردن از نظر GERDتوصیه می‌می شود.

آن استاد دانشگاه علوم علم پزشکی جدید شهید بهشتی در ادامه گفت: تشخیص آسم اساسا «بالینی می باشد و همچنین بر اساس شرح حال، معاینه فیزیکی و همچنین با کمک گرفتن از تست تنفسی (Pulmonary Function Test) صورت می‌گیرد و همچنین نشانه ها و علائم آسم شامل: سرفه، تنگی نفس، خس خس مکرر و همچنین احساس فشار در قفسه سینه می‌باشد.

ریاست مرکز تحقیقات بیماریهای تنفسی کودکان درخصوص نشانه ها و علائم آسم در کودکان اظهارکرد: نشانه ها و علائم آسم گاهی به صورت سرفه به دنبال فعالیت و همچنین یا ورزش تظاهر می‌کند«Cough Variant Asthma» همچنین ممکن می باشد کودک دچار سرماخوردگی‌های مکرر و همچنین یا ادامه سرفه بعد از هر عفونت ویروسی تنفسی می شود که در آن موارد بررسی کردن‌های تکمیلیتر از قبیل انجام آزمون تنفسی و همچنین یا تست‌های تحریکی ضروری می باشد.

نشانه ها و علائم آسم در شب‌ها تشدید می‌یابد

آن استاد دانشگاه گفت: نشانه ها و علائم آسم در دیگر بیماریهای ریوی نیز دیده می‌می شود. آسم عموما دوره‌های عود و همچنین بهبودی دارد و همچنین اغلب در شب بد‌تر می‌می شود، همچنین تشخیص آسم دائما مورد آسانی نیست و همچنین در دوران شیرخوارگی و همچنین اوایل کودکی خس خس سینه به روش شایع یافت می‌می شود ولی باید توجه داشت اغلب گذرا و همچنین خفیف خواهند بود. یکی از معیارهای بالینی ساده جهت مشخص کردن احتمال بروز آسم در موارد خس خس سینه قبل از ۳ سالگی و همچنین در پس نتیجه آن می شود که مستلزم و نیاز به درمان دراز مدت در آن بیماران بهره بری و استفاده از «شاخص پیش بینی آسم» می باشد که آن شاخص‌ها عبارتند از معیار‌های اصلی (سابقه آسم درخانواده، وجود آلرژی و همچنین حساسیت‌های استنشاقی) و همچنین فرعی (ائوزینوفیلی، ویزینگ بدون سرماخوردگی، رینیت آلرژیک و همچنین آلرژی غذایی) همچنین جهت اثبات و یا تایید تشخیص آسم حداقل یک معیار اصلی و همچنین دو معیار فرعی الزامی می باشد.

او همچنین افزود: داروهای آسم در دو دسته کلی قرار دارند که شامل درمان کنترل کننده با بهره بری و استفاده از استروئید، داروهای آنتی لکو‌ترین، کرومولین و همچنین درمان کوتاه اثر با بهره بری و استفاده از بتا آگونیست سریع الاثر، آنتی کولینرژیک استنشاقی و همچنین آمینوفیلین می‌باشد.

درمان آسم

دکتر خلیل‌زاده در قسمت و بخش غیره ای از سخنان خود اظهارکرد: بطور کلی در درمان و همچنین پیشگیری از آسم موثر‌ترین داروی ضد التهابی «کورتیکواستروئیدهای استنشاقی» خواهند بود. درمان دراز مدت با استروئیدهای خوراکی تنها و فقط در موارد پایدار شدید و همچنین به صورت کوتاه مدت در زمان حمله توصیه شده می باشد و همچنین تئوفیلین نیز به عنوان درمان مکمل آسم همراه با برونکودیلاتور‌ها تجویز می‌می شود و همچنین به تنهایی جایی در درمان آسم ندارد.

ریاست مرکز تحقیقات بیماریهای تنفسی کودکان مرکز علم پزشکی جدید مسیح دانشوری افزود: داروهای آنتی کولینرژیک نیز به شکل استنشاقی و همچنین کوتاه مدت در درمان آسم حاد و همچنین شدید کاربرد دارند و همچنین داروهای استنشاقی آسم در کودکان بایستی و حتما با بهره بری و استفاده از Spacer وآموزش آن هم تجویز می شود.

راههای مقابله با آسم

دکتر خلیل زاد درخاتمه سخنان خود در خصوص کنترل و همچنین درمان رینیت آلرژیک و همچنین آسم کودکان به اشخاص چنین توصیه کرد: مهم‌ترین مساله در درمان انواع متنوع و گوناگون و مختلف آلرژی، شناسایی عوامل آلرژی‌زا و همچنین پرهیز از آنهاست. جهت کاهش آلرژن‌های خانگی بایستی و حتما فضای منزل و خانه به روش مرتب گردگیری و همچنین نظافت می شود، هوای جدید و تو و تازه و همچنین کاستن از رطوبت منزل نیز در بهبود نشانه ها و علائم آلرژی موثر می باشد. در افرادی که آلرژی به گرده گیاهان دارند بهره بری و استفاده از عینک آفتابی و همچنین یا بستن پنجره‌ها و همچنین اجتناب از فضای باز گیاهی به خصوص در عصر و همچنین شب که گرده گیاهان پخش می‌باشد کمک کننده می باشد. در صورتی که آلرژی شدید در برابر پشم گربه و همچنین یا سگ وجود دارد بایستی و حتما از تماس با آن حیوانات خودداری می شود و همچنین حیوانات خانگی در خارج از منزل نگهداری شوند. در فصولی که گرده گیاهان اکثرا و بیشتر می باشد توصیه می‌می شود که کودکان از فضای پارک‌ها و همچنین بیرون از منزل و خانه کمتر بهره بری و استفاده کنند. درمان دارویی رینیت آلرژیک و همچنین پیگیری منظم بیمار، تجویز داروهای مناسب آسم بر اساس شدت بیماری، آموزش بیمار و همچنین خانواده در ارتباط و رابطه با آسم و همچنین واکسیناسیون سالیانه بیمار و همچنین اطرافیان از دیگر مواردی می باشد که بایستی و حتما مورد توجه قرار بگیرد.

http://migna.ir/vdcay0ne.49nw015kk4.html
تازه ترین و جدیدترین خبرهای اسپورت و ورزشی : آسم یکی از علل شایع غیبت کودکان از مدرسه می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *